Anadolu kar altında

Anadolu kar altında.12842
  • Giriş : 31.01.2008 / 12:15:00
  • Güncelleme : 31.01.2008 / 12:21:16

Yağışlar sonrası bazı karayolları ile binlerce köy yolu ulaşıma kapandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı, soğuk hava, fırtına ve tipi nedeniyle bazı karayolları ile binlerce köy yolu ulaşıma kapandı; hava ve karayollarında ulaşım aksadı.

Aksaray-Nevşehir karayolunun 26. kilometresinde mahsur kalan otobüse ulaşıldı. Önceki gün başlayan ve dün etkisini artırarak sürdüren kar yağışı ve tipi, Aksaray ile çevresinde ulaşımın aksamasına yol açtı.

Yağış ve tipi nedeniyle Aksaray'ı Adana, Ankara, Konya ve Nevşehir'e bağlayan karayolları ulaşıma kapanırken, mahsur kalan çok sayıda araca, yapılan yoğun çalışmaların ardından güçlükle ulaşıldı.

Bu arada, Aksaray-Nevşehir karayolunun 26. kilometresinde yaklaşık 20 saat mahsur kalan yolcu otobüsüne ulaşıldığı bildirildi. Bingöl'den geldiği belirtilen otobüsteki yolcuların sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

Bu yolcularla birlikte, gündüz saatlerinde diğer yolda kalan 8 otobüsün yolcuları da Aksaray'a getirildi.

Kriz Merkezi'nin yürüttüğü çalışmalarla merkeze getirilen ve kentte bekletilen toplam 2 bin 500 yolcuya yemek verildi. Yurt, misafirhane ve otellerle görüşülerek geceyi geçirecekleri yerler sağlandı. Kurtarılan otobüslerden birinin yabancı turist taşıdığı öğrenildi.

KONYA, Aksaray VE Karaman'DA ETKİLİ OLAN KAR YAĞIŞI

Kar yağışı ve tipi, Konya'nın Toros Dağları'na yakın bölgedeki ilçelerinde çok sayıda köy yolunun kapanmasına ve elektrik kesintilerine neden oldu.

Yol açma çalışmalarına, belediyeler ve Karayolları ekiplerince devam edilirken, Ereğli-Halkapınar, Hadim-Bozkır, Taşkent-Ermenek ve Taşkent-Alanya yolları halen ulaşıma kapalı bulunuyor.

Hadim ve Taşkent'te dünden bu yana elektrik kesintisi sürerken, bu ilçeleri Konya'ya bağlayan yollar da halen kapalı bulunuyor.

Konya'nın çevre il ve ilçelerle olan bağlantı yollarında rüzgarın etkisiyle yer yer yolda birikerek araçların seyrini engelleyen kar yığınları, trafikte aksamalara neden oluyor.

Seydişehir-Antalya karayolunda Alacabel mevkisinde oluşan buzlanma nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanırken, zincirsiz otomobillerin ve tırların Antalya yönüne geçişine izin verilmiyor.

AKSARAY

Aksaray'ı Konya, Adana ve Ankara'ya bağlayan yollar ulaşıma açıldı. Kar kalınlığının 1 metreye yaklaştığı bölgede, Aksaray-Nevşehir karayolu, tipi nedeniyle henüz açılamadı.

Araçların Aksaray'dan Nevşehir yönüne geçişine izin verilmiyor. Yol açma çalışmalarının sürdüğü, 2 saate kadar yolun trafiğe açılabileceği belirtildi.

Aksaray-Nevşehir karayolunun kapalı olmasına ve yetkililerin tüm ikazlarına rağmen, belde yolundan Nevşehir'e geçmeye çalışan 2 otobüsün kara saplanarak yolda mahsur kaldığı, otobüslerin kurtarılması için kar araçlarının görevlendirildiği bildirildi.

Öte yandan, Aksaray'ın tüm bağlantı yolları tipi nedeniyle oluşan kar yığınları yüzünden kapandığı için yola devam edemeyen yaklaşık 3 bin yolcu, geceyi Aksaray'da öğrenci yurtları ve otellerde geçirdi.

Sabah Aksaray Valiliğince kahvaltı ikram edilen yolcular, kapalı olan Nevşehir yönü hariç diğer istikametlere gönderilmeye başlandı.

Karaman'da ise kar yağışı ve tipi nedeniyle Sertavul geçidinde yaşanan sorun nedeniyle dün akşamdan bu yana kapalı olan Karaman-Mersin karayolu henüz trafiğe açılamadı. Ayrıca, yolda oluşan kar yığınları nedeniyle Karaman-Ereğli yolu da ulaşıma kapalı bulunuyor.

ELAZIĞ-DİYARBAKIR KARAYOLU

Elazığ-Diyarbakır karayolu, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.

Maden ilçesi Karataş mevkisinde kar ve tipi nedeniyle aralarında yolcu otobüslerinin de bulunduğu çok sayıda aracın yolda mahsur kaldığı bildirildi.

Kızılay Güneydoğu Anadolu Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi Bölge Müdürü Ahmet Taşar, ''beyaz afete'' karşı bölgeye gerekli yardımı gönderdiklerini söyledi.

Taşar, Maden ilçesinin Karataş mevkisinde kar ve tipi nedeniyle yolun kapandığını belirterek, yolda yaklaşık 200 aracın mahsur kaldığını bildirdi.

Yolda mahsur kalanlar için 3 araçla birlikte 8 kişilik müdahale ekibinin bölgeye gönderildiğini ifade eden Taşar, ''Yolda mahsur kalanlar için 750 kişilik sıcak çorba, 250 battaniye, 500 ekmek, 500 şişe su, 500 kek gönderdik'' dedi.

YOLCULARIYLA MAHSUR KALAN OTOBÜS..

Bayburt'tan aldığı 44 yolcuyu İstanbul'a götürürken Kelkit-Erzincan arasındaki Pöske Dağı mevkisinde yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalan otobüse mazot takviyesi yapıldı.

Karayolları 164. Şube Şefliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, soğuk hava nedeniyle çalışır halde tutulan otobüse kaldığı bölgenin yaklaşık 600 metre uzağında bulunan Karayolları'na ait bakım evinden yönlendirilen kar aracıyla mazot ulaştırıldığını bildirdi.

Yetkililer, otobüse ulaşan kar aracındaki personelin verdiği ilk bilgilerin, otobüsün çalışır halde tutulmaya devam edildiği, sağlık sorunu olan yolcunun bulunmadığı yönünde olduğunu belirttiler.

Bölgeye 112 Acil servise ait paletli ambulans gönderildiğini ifade eden yetkililer, bu ekibin otobüse henüz ulaşamadığını kaydettiler.

BİNGÖL-ERZURUM KARA YOLUNDA YOLCU OTOBÜSÜ MAHSUR KALDI

Bingöl-Erzurum kara yolunda mahsur kalan yolcu otobüsü 30 saattir kurtarılmayı bekliyor. Personelle birlikte toplam 37 yolcusu bulunan otobüste 3 yolcunun durumunun ağırlaştığı öğrenildi.

Otobüs sürücüsü Reşat Zincirli'den edinilen bilgiye göre, Silopi'den gelip Trabzon'a gitmekte olan 12 AH 932 plakalı yolcu otobüsü, Bingöl'ün Karlıova ve Erzurum'un Çat ilçeleri arasındaki Kirişli mevkisinde kara saplanarak mahsur kaldı.

Sürücü Zincirli, kara saplandıktan sonra mahsur kaldıklarını belirterek, cep telefonuyla otobüs firması ve kriz merkezine ulaşarak durumlarını bildirdiklerini kaydetti.

Erzurum Kriz Merkezi yetkilileri ise aynı güzergahta bir başka yolcu otobüsünün daha olduğu bilgisinin kendilerine ulaştığını belirterek, kurtarma ekiplerinin aralıksız çalıştığını bildirdiler.

Bingöl-Erzurum kara yolunda mahsur kalan yolcu otobüsüne 33 saat sonra ulaşılabildi. Yolculardan 3'ünde sağlık sorunu olduğu öğrenildi. Otobüste bulunan 37 kişi kurtarma ekiplerince Çat ilçesine getirildi.

İPTAL EDİLEN UÇAK SEFERLERİ

THY'nin Elazığ-Ankara ve Elazığ-İstanbul uçak seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Görüş mesafesinin düşük olması nedeniyle THY'nin Elazığ-Ankara ve Elazığ-İstanbul arasında yapılması gereken seferleri iptal edildi.

Türk Hava Yollarının (THY) bu sabah yapacağı İstanbul-Kayseri uçak seferlerinin de karşılıklı olarak iptal edildiği bildirildi.

ÇIĞ

Hakkari'nin, Yüksekova ilçesine bağlı Kadıköy köyüne düşen çığın altında kalan 2 kişinin kurtarılması çalışmaları sürdürülüyor.

İlçeye 24 kilometre uzaklıktaki Cilo Dağı eteğindeki Kadıköy köyüne dün düşen çığın altında kalan Aziz Fidan ile kuzeni Mehmet Fidan'ın kurtarılması için Köylere Hizmet Götürme Birliği, Jandarma Komutanlığı ve Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri bölgeye sevk edildi.

Sabah saatlerinde yeniden başlatılan çalışmalarla, Aziz ve Mehmet Fidan'a ulaşılmaya çalışılıyor.

Sivas'ın İmranlı ilçesinde bir evin üzerine çığ düştüğü ve çığın altında kalanların olduğu bildirildi. Çığ altında kalan evde yaşayanlar olduğu, bölgeye kurtarma ekiplerinin sevk edildiği kaydedildi.

Sivas Valisi Veysel Dalmaz, gece saatlerinde Maden köyündeki mezrada bulunan bir evin üzerine çığ düştüğü bilgisine sabah saatlerinde ulaştıklarını söyledi.

Olay yerine hemen jandarma ve sivil savunma ekipleriyle diğer birimleri sevk ettiklerini bildiren Dalmaz, ''ilk aldıkları bilgilere göre evde 2 veya 3 kişi olabileceğini'' öğrendiklerini belirtti.

İmranlı Kaymakamlığına vekalet eden Zara Kaymakamı Sait Özkılınç, henüz evin bulunduğu bölgeye karın çok olması nedeniyle ulaşılamadığını belirterek, kendisinin de şu anda bölgeye doğru gittiğini ifade etti.

TREN SEFERLERİ

Kar yağışı ve tipi nedeniyle, İliç-Divriği ve Erzincan-Mercan arasında demiryolu ulaşımı sağlanamıyor.

Erzurum-Ankara seferini yapan Erzurum Ekspresi, Kars-İstanbul ve İstanbul-Kars seferini yapan Doğu Ekspresi trenleri Erzincan Garı'nda bekletiliyor.

Erzurum Gar Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Erzincan-Erzurum arası tren yolu yoğun kar yağışı nedeniyle tamamen ulaşıma kapanırken, ekiplerin yol açma çalışmaları aralıksız sürüyor.

Kars-Erzurum arası demir yolu güzergahında karın çok fazla olduğunu, ancak tren yolu ulaşımına bir engel bulunmadığını belirten yetkililer, bu güzergahtaki tren seferlerinin yapıldığını ifade ettiler.

Muş Gar Müdürlüğü yetkilileri de Tatvan-Haydarpaşa seferini yapan Vangölü Ekspresi'nin gecikmeli de olsa seferlerine devam ettiğini kaydettiler.

ULAŞIMDA AKSAMA

Kayseri'de dün sabah ulaşıma kapanan Kayseri-Ankara, Kayseri-Sivas ve Kayseri-Kahramanmaraş kara yolları, bu sabah kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

Kayseri-Ankara kara yolunun Çallıgedik ve Kızılağıl bölgelerinde tipinin etkisini sürdürdüğü, ulaşımın zaman zaman aksadığı bildirildi.

Ulaşıma kontrollü olarak açılan kara yollarında şu anda sadece zincir takan büyük araçların yola çıkmalarına izin verildiği, otomobillere ise henüz izin verilmediği bildirildi.

Ulaşıma kapalı olan Kayseri-Malatya kara yolunda ise kar temizleme çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi. Sivas-Yozgat ve Sivas-Tokat kara yolunda ulaşım kontrollü olarak sağlanmaya başladı.

Sivas-Erzincan, Sivas-Malatya ve Sivas-Kayseri kara yollarının ise halen ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle kapanan Şarkışla-Altınyayla il yolu, Divriği Arapkir ayrımı Danişmend il yolu, Yıldızeli Sivas ayrımı Çırçır il yolu, Şarkışla-Ortaköy il yolu, Gemerek-Şarkışla ayrımı Sızır Çayıralan il yolu, Şarkışla-Akçakışla il yolu, Çamoluk il yolu, Sivas-Karaçayır yolu, Gemerek-Çayıralan yolu, Şarkışla-Pırabaşı yolu ve Divriği-Arapkir yollarında da ulaşımın sağlanamadığı belirtildi.

Kayan araçlar ve buzlanma nedeniyle sık sık kapanan Elazığ-Diyarbakır kara yolunda zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor.

Karayolları 8. Bölge Müdürü Yasin Altunyuva, Elazığ-Diyarbakır kara yolunun genellikle kayan araçlar nedeniyle kapandığını; sürücülerin hazırlıksız olarak yola çıktıklarını söyledi.

Altınyuva, Elazığ-Diyarbakır kara yolunun Karataş mevkisinde araçların kaydığını ve yolu tıkadığını belirtti. Ekiplerin bölgede zincirsiz araçların geçişine izin vermediğini dedi.

Altınyuva, Elazığ-Arıcak yolunun kar ve tipi nedeniyle kapalı olduğunu ifade ederek, acil durumlarda bu ilçeye yeni yaptıkları servis yolunu kullandıklarını söyledi.

Karayolları 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Iğdır-Ağrı, Artvin-Ardahan, Ağrı-Van, Erzurum-Ağrı, Erzurum-Van, Erzurum-Erzincan, Erzurum-Bingöl, Erzurum-Bayburt, Erzurum-Muş, Tunceli-Erzincan ve Erzincan-Gümüşhane kara yolları ulaşıma kapalı.

Bu arada, Erzurum-Aşkale kara yolu da İspir yol ayrımında meydana gelen çığ nedeniyle ulaşıma kapandı.

Ayrıca Tunceli-Ovacık, Tunceli-Pülümür, Muş-Kulp, Muş-Bulanık kara yollarının da yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandığı kaydedildi.

Karayolları yetkilileri kapalı yolların açılması için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü ifade ettiler.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar ve tipi nedeniyle Hakkari-Çukurca 9. Bölge Hududu, Yüksekova-Esendere ve Yüksekova-Şemdinli yollarının ulaşıma kapandığını belirttiler.

Yetkililer, Van-Çatak kara yolunda ise tipi nedeniyle görüş mesafesinin azaldığını, ulaşımın güçlükle yapıldığını kaydettiler.

KAPALI KÖY YOLLARI

Kayseri'de yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 355 köy yolu ile Pınarbaşı, Sarız, Bünyan, Felahiye, Özvatan ve Tomarza ilçelerinin yolları halen ulaşıma kapalı bulunuyor.

Öte yandan, dün ulaşıma kapanan Kayseri-Erciyes ve Erciyes-Develi kara yolu, şiddetli tipi nedeniyle henüz ulaşıma açılamadı.

Kocaeli'nde kar yağışı nedeniyle 121 köy yolu ulaşıma kapandı. Sivas'ta 1063 köy yolunun hala ulaşıma kapalı olduğu, bazı yerleşim birimlerine elektrik verilemediği ve haberleşmenin sağlanamadığı ifade edildi.

Sakarya'da etkili kar yağışı nedeniyle 77 köy yolu ulaşıma kapalı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Kastamonu'da 290 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Elazığ'da gece etkili olan kar ve tipi nedeniyle kentte 499 köy ve 690 mezra olmak üzere tüm köy ve mezra yollarının ulaşıma kapandığı bildirildi.

Erzurum'da 856, Erzincan'da 455, Kars'ta 307, Bingöl'de 251, Muş'ta 350, Ardahan'da 226, Tunceli'de 245 ve Iğdır'da 53 olmak üzere 2 bin 743 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Gümüşhane'de 289, Artvin'de 184, Rize'de 186, Trabzon'da 384, Samsun, Sinop, Ordu ve Amasya'da kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 1081 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu kaydedildi.

Zonguldak'ta 103, Karabük'te 117, Bartın'da 141, Bursa'da 80, Balıkesir'de 85 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Çankırı İl Özel İdaresi, ilde 113 köy yolunun kar nedeniyle ulaşıma kapalı olduğunu bildirdi. Gaziantep'te yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan köy yolları ulaşıma açıldı.

Van, Hakkari ve Ağrı'da etkili olan kar yağışı nedeniyle 640 köy yolu ulaşıma kapandı.

MUŞ'TA KARLA MÜCADELE

Muş'ta, kar nedeniyle yolu ulaşıma kapanan köyde mide kanaması geçiren genç kız, il özel idaresine bağlı karla mücadele ekibi yolları açınca hastaneye yetiştirildi.

Öte yandan kar yağışı ve tipi nedeniyle yolda mahsur kalan 125 yolcu, Alparslan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'na (YİBO) sığındı.

Muş Valiliği, yarı yıl tatili dolayısıyla boş olan Alparslan YİBO'ya ait pansiyonu, yolda mahsur kalan yolculara açtı.

Muş-Bingöl kara yolunun Buğlan Geçidi ve Elazığ-Bingöl karayolunun Kaymaklık köyü mevkisinde, kar yağışı ve tipi nedeniyle yaklaşık 8 saat mahsur kalan 6 otobüs, kurtarıldıktan sonra Muş'a ulaştı.

Bu arada, Muş'ta etkili olan kar yağışı ve fırtına nedeniyle 20 elektrik direği devrilirken, Hasköy ve Korkut ilçeleri ile Düzkışla, Altınova ve Karakale beldelerinde toplam 58 köye elektrik verilemiyor.

İSTANBUL'DAKİ KAR YAĞIŞI..

İstanbul'un ana arterleri, viyadük ve köprülerde buzlanmaya karşı gece boyunca 1737 ton tuz ve 141 ton 450 kilogram solüsyon kullanıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan yazılı açıklamada, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü'ne bağlı 2049 personelin 909 araçla gece boyunca buzlanmaya karşı çalışma yürüttüğü belirtilerek, ''Ana arterler, viyadükler, köprüler, E-5 ve TEM Otoyolu'nun bir bölümünde saat 22.00'den sabah 07.00'ye kadar 1737 ton tuz, 141 ton 450 kilogram solüsyon kullanıldı'' denildi.

BOLU DAĞI'NDA KAR YAĞIŞI

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde ve TEM otoyolunun Bolu Dağı Tüneli mevkisinde etkili olan kar yağışı nedeniyle sürücüler zor anlar yaşıyor. Bolu Dağı'nda kar kalınlığı 50 santimetreyi geçti.

Öte yandan, kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığının 155 santimetreye ulaştığı bildirildi.

BOLU DAĞI TÜNELİ VİYADÜĞÜ ULAŞIMA KAPANDI

Bolu Dağı tüneli viyadüğü, tırın kayması nedeniyle bir süre ulaşıma kapandı.

TEM Otoyolu Bolu Dağı Tüneli Ankara-İstanbul yönünde 2 no'lu viyadükte, Cevdet Erdoğan'ın kullandığı 34 P 5112 plakalı tır, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle kaydı. Kayan tırın kapattığı yolda uzun araç kuyrukları oluştu.

Trafik ve Karayolları ekipleri, yolun trafiğe açılması için çalışma yaptı.

Tırın kaldırılmasının ardından, yol yeniden ulaşıma açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious