Anadolu kardeşlerini unutmadı

Anadolu kardeşlerini unutmadı.14711
  • Giriş : 22.12.2007 / 10:10:00
  • Güncelleme : 22.12.2007 / 12:05:40

Yurtdışındaki yardıma muhtaç ailelere on binlerce kurban gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anadolu'dan yola çıkan bağışlar, Togo'dan Sudan'a, Papua Yeni Gine'den Irak'a kadar yaklaşık 50 ülkenin yüzünü güldürdü. Felaket haberlerinin eksilmediği, yoksulluk ve acının hiç bitmediği Bangladeş'teki yüzlerce insan, Türkiye'deki kardeşleri sayesinde gıdaya kavuştu. Afrika'daki fakirliğin simgesi haline gelen Etiyopya, bayram sevincini Kimse Yok mu Derneği ile birlikte yaşadı. Yurtdışındaki ihtiyaç sahipleri için 15 bin kurban kestiklerini anlatan Dernek Başkanı Mehmet Özkara, bazı ülkelerde, bugüne kadar hiç et yememiş insanlarla karşılaştıklarını söyledi. İHH İnsani Yardım Vakfı ise Afrika ve Orta Asya'daki binlerce çocuğa bayramlık aldı. Doğu Türkistan'da kestiği kurbanlarla bölge insanının yanında yer aldı.

Kurban sevinci kıtaları aştı

Kurban Bayramı heyecanı sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da büyük bir coşkuyla yaşandı. Kimse Yok mu, Cansuyu, Deniz Feneri, İHH İnsani Yardım Vakfı gibi sivil toplum örgütlerinin önderliğinde gerçekleştirilen bayram organizasyonlarıyla, Anadolu'dan çoğunluğu Afrika kıtasında olmak üzere birçok ülkeye 10 binlerce kurban gönderildi. Bu ülkelerde kesilen kurbanlar, yüz binlerce yoksul aileye dağıtıldı.

Bu yıl Kurban Bayramı'nın coşkusu Anadolu insanının civanmertliğiyle katlandı. Yurtiçinde sadece Kimse Yok mu Derneği'nin kestiği ve özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılan kurban sayısı 60 bin sınırını aştı. Batıda kesilerek dağıtılan kurbanlarla birlikte yaklaşık 1,5 milyon yoksul ailenin mutfağına et girdi. Coşku o kadar büyüktü ki, bayram sevinci kıtalara yayıldı. Türkiye'den yurtdışına on birlerce kurban gönderildi. Bangladeş, Togo, Etiyopya, Nijer, Uganda, Kenya, Angola, Mozambik, Sudan, Tanzanya, Zambiya, Madagaskar, Papua Yeni Gine, Çad, Burkina Faso, Kamerun, Tanzanya, Güney Afrika, Endonezya, Laos, Srilanka, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Malavi, Vietnam, Nijerya, Yemen, Tayland, Irak, Hollanda, Saraybosna, Filistin, Küba, Kamboçya, Tacikistan, Ürdün, Senegal, Tataristan, Kosova, Moğalistan, Arnavutluk, Romanya, Zimbabve, Karadağ, Lübnan, Kosova, civanmert Anadolu insanının bağışladığı kurbanların kesildiği yerlerden bazıları. Türkiye'den gönderilen on binlerce kurban, söz konusu ülkelerde kesilerek daha önce belirlenen ihtiyaç sahiplerine tek tek dağıtıldı.

Kimse Yok mu Derneği, 50 ülkede

Hayırseverlerin yardımlarını ulaştırarak kimsesizlerin kimsesi olan Kimse Yok mu Derneği, 5 kıtada 50 ülkeye kurban eti dağıttı. 15 bine yakını yurtdışında olmak üzere toplam 75 binden fazla kurban dernek aracılığıyla kesilerek, belirlenen ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Dernek Genel Başkanı Mehmet Özkara, gittikleri ülkelerde daha önce hiç et yemeyen insanlarla karşılaşıldığına değinerek, "Bu yıl bayram dünya üzerinde bir kardeşlik bayramı oldu. Anadolu insanı ile dünyanın dört bir yanıyla barış köprüleri yeniden kuruldu." diye konuştu.

İHH İnsani Yardım Vakfı da bayramda 111 farklı bölgede toplam 50 bin adet hisse kurban kesimi gerçekleştirdi. Kara kıta Afrika ve Orta Asya'da binlerce çocuğa bayramlıklar alındı. Tanzanya'nın Zenzibar ve Baruselam şehirlerinde kesilen kurbanlar, 2 yetimhane, 2 huzurevi, 1 hastane ve pek çok köy ve mahalledeki yoksullara dağıtıldı.

Deniz Feneri ve Cansuyu Yardımlaşma derneklerine bağışlanan yaklaşık 100 bin adet hisse kurbanın etleri de Türkiye'nin yanı sıra onlarca ülkeye ulaştırıldı.

Etiyopyalılar'dan, Türk hayırseverlere teşekkür

Türkiye'den gönderilen kurbanların kesildiği ülkelerden biri de Afrika'nın fakir ülkelerinden Etiyopya'ydı. Fakirliğin simgesi haline gelen 'kara kıta' Afrika'nın açlıkla mücadele eden ülkelerinden Etiyopya'da halk, bayram sevincini Türk kardeşleri vasıtasıyla yaşadı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte şehir stadyumuna akın eden yaklaşık 1,5 milyon Müslüman, bayram namazını aynı anda kıldı. Kimse Yok mu Derneği'nin gönüllülerince bayram öncesinde yapılan organizasyonlarla toplanan kurban bağışları, bayramın ilk günü namazdan sonra Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da kesildi. Etiyopyalı Müslümanların yüzü, Anadolu insanının civanmertliği ile güldü. Addis Ababa'daki 10 farklı noktada yaklaşık 2 bin kurban kesildi. Kesilen kurbanların etleri, ihtiyaç sahibi Müslümanlara dağıtıldı. Et paketlerini alarak evlerinin yolunu tutan Etiyopyalı Müslümanların sevinçleri görülmeye değerdi. Etiyopyalı Müslümanların dillerinden 'Şükran Türkiye', 'Türkiye'yi seviyoruz, elhamdülillah' sözcükleri döküldü. Yardım alan Etiyopyalılardan biri, "Türkiye'ye teşekkür ediyoruz, hakikaten Türk halkı, insanların içinde en iyi insanlar." diye haykırarak duygularını dile getirdi. Kurban yardımlarının dağıtım organizasyonun da ülkede Türkiye'yi temsilen bulunan Türk okulunun idareci ve öğretmenleri de gönüllü olarak görev aldı.

Futbol sahalarında bayram namazı

Kurban Bayramı'nın heyecanını tüm dünya ile paylaşmak için harekete geçen Anadolu insanı, Togo'da da muhtaçların yardımına koştu. Kimse Yok mu Derneği, Anadolu insanından topladığı yardımlarla Togo'da kurban kesip, binlerce muhtaç aileye dağıttı. Orta Afrika'nın küçük ülkesi Togo'nun başkenti Lome'de, Müslümanlar sabahın erken saatlerinde bayram namazı için caddeleri doldurdu. Rengârenk kıyafetleriyle doldurdukları alanlarda bayram namazlarını coşkuyla eda etti. Bayram namazlarında yer sıkıntısının önüne geçmek isteyen hükümet Müslümanlar için devlet okullarının Futbol sahalarını açtı. Yaklaşık 1,5 milyon Müslüman, hep birlikte bayram namazı kıldı, dua etti.

Anadolu'nun yardım eli Bangladeş'e uzandı

Kurban Bayramı'nda unutulmayan ülkelerden biri de 150 milyon nüfuslu Bangladeş'ti. Felaket haberlerinin eksilmediği, kasırgaların bitmek bilmediği, yoksulluğun ve acının kol gezdiği Bangladeş'te Sidr kasırgasının ardından bölge halkının yardımına koşan Kimse Yok mu Derneği, Kurban Bayramı'nda da oradaydı. İkinci kez bölgeye giden Kimse Yok mu, bayram arifesinde yaklaşık 5 kamyon dolusu gıda yardımı yaptı. Anadolu insanının bağışlarıyla alınan 1000 büyükbaş hayvan, orada kesilerek Kimse Yok mu ekiplerince bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bayram sabahı paketlenerek dağıtılan etler, yöre halkının bir nebze olsun gülümsemesine yetti. Belki de uzun süredir doğru dürüst gıda alamayan bu insanlar kendilerine dağıtılan kurban etleriyle bayramın coşkusunu içlerinde yaşadı. Bayram, Amerika'da yaşayan Müslümanlar tarafından da kutlandı. New York'ta yaşayan Müslümanlar, bayram sabahı camilere akın etti. Kentteki camiler dolup taştı. Amerika'da Türklerin en büyük camisi olan Ulucami'de de yer kalmayınca bayram namazı iki defa kılındı. Amerika'nın hemen her şehrinde bulunan Türk Kültür merkezlerinde bayram coşkusu doyasıya yaşandı. Bayram namazından hemen sonra Türk kültür merkezlerine gelen Türkler, hep birlikte yaptıkları kahvaltının ardından bayramlaştı.

Türklerden Hollandalılar için kampanya

Hollanda'da Müslüman kuruluşların geçtiğimiz yıl ülkedeki yoksullara yönelik başlattığı kurban yardımı bu yıl da devam etti. Birlikte Çalışan Müslüman Yardım Kuruluşları (SMHO) ülkede kurban kesen Müslümanlara yapmış olduğu çağrı ile Hollanda'daki yoksullar için gönüllü kurban eti toplama kampanyasını gerçekleştirdi. SMHO'nun bu çağrısına birçok cami, kuruluş, kasap ve vatandaş destek verdi. Bayram namazı esnasında yapılan duyuru ve çağrıdan sonra Müslümanlar kesmiş oldukları kurban etlerini bölgelerindeki et toplama adreslerine ulaştırdı. Hollanda'da yaşayan Türkler tarafından bağışlanan etler, daha sonra ihtiyaç sahibi Hollandalılara dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious