'Anadolu Medeniyetleri' göz kamaştırıyor

'Anadolu Medeniyetleri' göz kamaştırıyor.18664
  • Giriş : 26.01.2009 / 16:28:00

Anadolu'nun onbinlerce yıllık tarihine ve farklı uygarlıkların yaşadığı geniş coğrafyasına ışık tutan Metin Asağ, eserlerinde on bin yıllık yerleşik kültür alanı olan Anadolu'yu işaret ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aynı zamanda yeni yüzyılın tüm Batı değerlerini göz önünde bulundurarak Türklerin bin yıllık sanat geçmişine ve İslam sanatına da vurgu yapıyor… Bir çok tekniği ustaca bir arada kullanan sanatçı, Türk ve İslam Eserleri Müzesinde gerçekleştirilecek 'ANADOLU MEDENİYETİ' adlı sergi projesini dört bölüm altında tuttu: Anadolu Selçukluları, Ayasofya, Bizans ve Osmanlı' diye ayırdı.

Sergide, ağırlıklı olarak Türklerin İslamiyet dönemini işledi. Asağ bu sergisi ile sanatseverlere medeniyetler beşiği Anadolu topraklarının tarihteki coğrafi, kültürel ve sanatsal etki alanının ne kadar geniş olduğunu göstermeyi hedefliyor… Asağ, Anadolu'nun kültürel alanlardaki enerjisi, yaratıcılığı ve kültür çeşitliliğini kamuoyuna daha iyi tanıtmak ve bu topraklar üzerinde binlerce yıllık geçmişi olan Anadolu Medeniyeti'nin zenginliğini zihinlerde diri tutmak düşüncesiyle çalışmalarını gerçekleştiriyor....

Uygarlıklar serüveninde 21.yy yeni oluşumlar süreci gibi görünse de tüm zamanların farklı uygarlıkların birikimlerini içeren resimler yapan sanatçının , eserleri bugünden geçmişe uzanan bir tarihi serüvenin somutlaştırılmış ifadelerini içeriyor. Birbirinden farklı zamanlardan ortak geçmişe sahip nesneler kendi tarihsel farklılıkları gibi farklı şekillerde yansıyor dünden bügüne ve sonsuzluğa ….

Ressam Metin ASAĞ'ın yıllardır üzerinde çalıştığı resim çalışmaları, tarz ve ekoller ile sınırlanmış bir anlayıştan uzak, eskiyi ve yeniyi, geçmişi ve günümüzü birleştiren tarihi bir olgu ile bizlere sunmakta sanatçının görsel ve tarihsel araştırmaları sonucunda eksik resim, gravür ve mozaikleri tamamlamasıyla çağdaş hat yorumlarından minyatüre, geleneksel boyama tekniklerine, mozaiklerden çıkan bağımsız objelere kadar dünyada ilk dafa kendisine özgü eskitme teknikleri ve farklı bir çok konuları ve çeşitliliği ile ''Geleneksel sanat'' kapsamında bir zenginlik sunuyor.

Sergi, çağdaş Türkiye'nin sahip olduğu zengin gelenek ve değerlerin sembollerinden olan Türk ve İslam Eserleri Müzesinde sergilenmesi kamuoyu ilgisinin artmasını sağladığı gibi, kültür değerlerimizi koruma, insanları bilinçlendirme ve tanıtım çalışmalarına da örnek teşkil ediyor.

UNESCO'nun ''Dünya Mirası'' ilan ettiği ve 1400 yıllık tarihi ile Ayasofya ana mekanda Ekim 2007 de düzenlenen 'Üç Dönem Ayasofya' sergisi ile tarihi yapının Bizans-Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini işleyerek devlet- sanatçı-özel sektör işbirliğiyle yapılan görkemli mehter eşliğindeki açılış ile stardını verdi.

Ayasofya Sergisi yerli ve yabancı sanat severlerden gördüğü yoğun ilgiden dolayı 15 günlük süre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 25 güne çıkarılmış ve Türkiye'de ilk dafa bir sanatçı bu kadar kısa bir sürede 262 bin ziyaretçi ağarlamakla en dikkat çeken sanat etkinliğini gerçekleştiren sanatçı olmuştur. 2007 yılında Aya Sofya Müzesi'nde düzenlenen ve 262 bin ziyaretçi ile hala Türkiye'de en çok gezilen sanat sergisi unvanını elinde tutan Metin ASAĞ'ın sadece bir tablosunun önünde 57 bin adet resim çekilmiştir. Uluslararası galerilerden ve müzayedelerden de ortak çalışma teklifleri alan sanatçıya teklif veren Amerkan painting Sotheby's de bunlardan biri Sanatçı bundan sonra çalişmalarını Türkiye ve Fransa merkezli sürdürecek...

Bu yeni proje,Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile de sınırlı kalmayacak yurtdişında 1 Temmuz 2009-31 Mart 2010 tarihlerinde Fransa'da gerçekleşecek ''Fransa'da Türkiye Mevsimi''etkinliklerinde Eylül 2009'da,''Türklerden Tarihe 1000 yıl,100 Eser''konulu sergi ile İngiltere, ABD, İtalya,Birleşik Arap Emirliği,Çin ve Mısır gibi ülkelerde geniş kapsamlı yurtdışı sergi organizasyonları ile devam edecek ve Türkiye'yi sanatla tanıtmak görevini üstlenecek.

Sergi Süresi: 16 Ocak 2009- 31 Ocak 2009

Yer: Türk ve İslam Eserleri Müzesi
İbrahim Paşa Sarayı Sultanahmet İstanbul

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*