Anadolu'da insanlığın tarihi araştırılıyor

Anadolu'da insanlığın tarihi araştırılıyor.17478
  • Giriş : 25.10.2008 / 12:47:00

Ankara, Hacettepe ve Ahi Evran Üniversitelerinin ortaklaşa düzenlediği ''3. Ulusal Biyolojik Antropoloji Sempozyumu''nda, Anadoludaki insanlığın gelişimi ile ilgili son bilimsel veriler ele alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Timur Gültekin, Anadolu tarihinin insanlık için çok önemli olduğunu vurguladı.

İnsanlığın dünyaya yayılışında Anadolu'nun göç yolları üzerinde bulunduğunu, tarımın ve yerleşik hayatın burada başladığını ifade eden Gültekin, bu önemine rağmen Anadolu'nun çok iyi bilinmediğini belirtti.

Gültekin, ''Biz antropoloji bilimcileri olarak, insanlık tarihi ve özellikle de Anadolu'nun insanlık tarihini ortaya koyan son bilimsel verileri hem meslektaşlarımız hem öğrenciler, hem de ilgililer için anlatacağız'' dedi.

''3. Ulusal Biyolojik Antropoloji Sempozyumunda'' dünyada ve Anadolu'da insan evriminin yanı sıra beslenme, spor antropolojisi, felaket kurbanlarının kimlik tespiti, geçmişteki ve gelecekteki insan toplulukları, moleküler biyoloji, insan genom projesi, ergonomi konularında son bilimsel gelişmelerin ele alınacağını bildiren Gültekin, sempozyum bildirilerinin pek çok üniversiteden öğretim üyeleri tarafından sunulacağını kaydetti.

Sempozyum, 27 Ekimde saat 10.00'da Ankara, Hacettepe ve Ahi Evran Üniversitelerinin rektörlerinin konuşmalarıyla Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Farabi Salonunda başlayacak ve 28 Ekimde sona erecek.

Sempozyumun ilk gününde eski bakanlardan Abdüllatif Şener ve Hikmet Uluğbay'ın da birer konferans verecekleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*