Anadolu'dan şampiyon çıkmaz

Anadolu'dan şampiyon çıkmaz.15843
  • Giriş : 06.05.2008 / 11:39:00

Trabzonspor ile 1'i ikinci lig olmak üzere 5 şampiyonluk yaşayan efsanevi teknik direktör Ahmet Suat Özyazıcı, bugünkü şartlarda Anadolu'dan şampiyon çıkacak takım göremediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anadolu'ya ilk şampiyonluğu getiren ve Fatih Terim ile birlikte ligde en fazla şampiyonluk yaşayan teknik adam olan Ahmet Suat Özyazıcı yaptığı açıklamada, transfer yönetmeliklerinin değişmesinin, Anadolu takımlarını etkilediğini belirtti.

Yeni yönetmeliklerde 23 yaşını dolduran futbolcunun kulüpten rahatlıkla ayrılabildiğini ifade eden Özyazıcı, ''Geçmişte 10 yıl oynattığımız oyuncu vardı. Şimdi en fazla 6 ay bir arada oynayan takım ile şampiyonluğa gitme şansı yok. Bir takım kurarsınız, o takım birkaç yıl beraber oynar ve çok noksan gördüğünüz yerlere takviye yaparsınız, şampiyon adayı olarak sahaya çıkarsınız. Şu anda bu şans Türkiye'de yok. 23 yaşını dolduran futbolcu, talep gelirse bir an önce İstanbul takımlarına gitmek istiyor. Futbolcunun gözünde de teknik adamın gözünde de bu var. Bu bakımdan Anadolu'dan şampiyon adayı takımın çıkması çok zor'' dedi.

Şampiyon olmak için iyi bir kuşak yakalanması gerektiğini kaydeden Özyazıcı, şöyle devam etti:

''O dönemde bir ekip ruhu vardı. Yönetim iyi, teknik kadrosu iyi, futbolcusu iyi, taraftarın, basının yanında. Başarının olmaması böyle bir durumda mümkün değildi. O kadroda yıllarda beraber oynayan arkadaşlar vardı. Beraber oynamanın avantajı vardı. Her yıl 8-10 hoca değişir, teknik adam değişirse başarı yakalanmaz. Ben Trabzonspor tribünlerine bakıyorum, biraz takım kötü gittiğinde herkes bağırıyor, (yabancı oyuncu isteriz, yabancı hoca isteriz) diye. Neredeyse yabancı idareci bile istenecek. Ama o güne baktığınızda bunların hiç biri yabancı değildi, hepsi yerliydi.''

Dönem dönem bazı takımların şampiyonluk yarışına girdiğini, ancak daha sonra ligden düştüklerini ifade eden Özyazıcı, ''İyi bir kadro yakalayarak bunu korumanız gerekiyor. Bugünkü şartlarda Anadolu'dan şampiyon çıkacak bir takım görmüyorum. İyi kuşak yakalayıp onu iyi kullanırsanız başarılı olma şansınız var. Bir ara Samsunspor, Tanju'nun da oynadığı dönem iyi kuşak yakaladı, şampiyonluğu son haftalarda kaybetti. Şimdi Samsunspor nerede'' dedi.

Trabzonspor'un bugün üst sıradaki takımlar ile arasındaki puan farkının fazla olduğunu kaydeden Özyazıcı, ''Bu farkı kapatacak bir kadroya sahip değiliz. Ama okuyorum gazetelerde, arkadaşlar iyi transferler var diyorlar. Her seferinde iyi niyetle bakıyoruz ama istediğimiz neticeye varamıyoruz. Yabancı oyuncu seçimlerinde de bugüne kadar başarısızlıklar oldu. Ya oyuncu seçim yanlışı ya da futbolcular Trabzon'u beğenmiyor'' diye konuştu.

-''SİVASSPOR, YAPABİLECEĞİNİ YAPTI''-

Özyazıcı, Sivasspor'un mevcut kadrosu ile yapabileceğini yaptığını belirterek, ''Hocası da başarılı, futbolcusu da başarılı. Onlar başarıya aç takımdılar. Son güne kadar getirdiler. Ama kalite bakımından baktığınız zaman Sivasspor'un bunu başarması güçtü. Hocası, futbolcu, yönetimi demek ki çok uyumluydu. Ligde Sivasspor'dan iyi takımlar var ama daha kötü yerdeler'' dedi.

-''GALATASARAY'IN BÜYÜK AVANTAJI VAR''-

Galatasaray için son hafta maçları oynanmadan ''Şampiyon oldu'' denilemeyeceğini kaydeden Özyazıcı, ''Ama büyük bir avantajı var. Gençlerbirliği OFTAŞ Spor ile sahasında oynayacak. Fenerbahçe ise Trabzonspor ile karşılaşacak. Trabzonspor, 6. olsa da Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarını farklı oynar. Sanki o maçlarda şampiyon olacakmış gibi oynar. Trabzonspor'un 3 büyük kulüple ezeli rekabeti vardır. Futbolcular, 'ne olursa olsun mutlaka yenmemiz, en azından berabere kalmamız lazım' der. Onun için farklı bir Trabzonspor seyredeceğimizi düşünüyorum'' diye konuştu.

Özyazıcı, Trabzonspor'da geleceğin yıldızı olarak görülen Barış için de şunları söyledi:
''Barış hala kendi kafasına göre top oynamaya çalışıyor. Barış çağdaş futbolu yorumlayamıyor. Futbolda 3 kişiyi geçmek, dar alanda çıkmaktan zordur. Biraz mücadeleye girdiği zaman yere düşüyor. Böyle mantalitede, bir hocanın onu oynatması mümkün değil. Futbolda adam geçme de önemli ama bunu nerede yapacağı önemli. Pas, şut ve çalım atması gereken yerler var. Onun kafasında ise 'Ben bu kişileri nasıl geçerim' var'' dedi.

AJANSSPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious