Anadolu'nun En Büyük Şirketleri

Anadolu'nun En Büyük Şirketleri.14429
  • Giriş : 28.11.2008 / 12:33:00

Anadolu’nun en başarılı ve en dinamik 250 şirketini belirlemek amacıyla bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen “Anadolu’nun En Büyük 250 Şirketi – 2008” araştırması tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fortis ve Ekonomist dergisinin Anadolu'nun en başarılı ve en dinamik 250 şirketini belirlemek amacıyla bu yıl beşincisini gerçekleştirdiği “Anadolu'nun En Büyük 250 Şirketi – 2008” araştırması tamamlandı

Kasım 2008, Çarşamba akşamı, Antalya Hillside Su Hotel'de düzenlenen özel bir törenle, toplam 4 kategoride dereceye giren firmalara ödülleri verildi.

“Anadolu'nun En Büyük 5 Şirketi”, “Anadolu'nun İhracatını En Çok Artıran 5 Şirketi”, “Anadolu'nun Kârını En Çok Artıran 5 Şirketi” ve “Anadolu'nun İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirketi” kategorilerinde ödüllerin verildiği törene bölgenin önde gelen isimlerinin yanı sıra Fortis Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock, Fortis Perakende Bankacılık Grubu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Mendi, Fortis Kurumsal Bankacılık Grubu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Marc Van Lerberghe, Capital ve Ekonomist dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş ve Ekonomist dergisi Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu da katıldılar.

Araştırma sonucunda, Kocaeli'den Kroman Çelik Sanayi, Anadolu'nun En Büyük Şirketi; Bolu'dan Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim, Anadolu'nun Karını En Çok Artıran Şirketi; Erzurum'dan Aşkale Çimento Sanayi, Anadolu'nun İhracatını En Çok Artıran Şirketi; Antalya'dan AGT Ağaç Sanayi ise, Anadolu'nun İstihdamını En Çok Artıran Şirketi olarak ön plana çıktılar.

Fortis Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock törende yaptığı açılış konuşmasında; “Geleneksel hale gelen “Anadolu'nun En Büyük 250 Şirketi” araştırmasının her ödül töreninde, Anadolu'nun en başarılı şirketleri ile buluşmak bize gurur veriyor. Fortis olarak, sizler gibi işimizi en iyi şekilde yapmayı ve ülkemiz ekonomisi için değer yaratmayı sürdürüyoruz. İhtiyaç duyduğunuz her an Fortis'in yanınızda olacağından hiç kuşkunuz olmasın” dedi.

Fortis Perakende Bankacılık Grubu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Mendi konuşmasında şunları belirtti:

“Ekonomist dergisiyle birlikte bu yıl beşincisini düzenlediğimiz “Anadolu'nun En Büyük 250 Şirketi” araştırması ödül töreninde, Türkiye'nin ekonomik dinamizmini temsil eden şirketlerimizle bir kez daha biraraya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Büyük bir gururla bunca yıldır sponsorluğunu yürüttüğümüz bu araştırma, bir kez daha Anadolu'daki en güçlü isimleri ortaya koydu. Fortis olarak, Anadolu'daki şirketlerimize verdiğimiz desteği her zaman vurguluyor ve altına imza attığımız tüm çalışmalarımızla onları daha da güçlü kılmayı amaçlıyoruz. Onlara olan inancımız gün geçtikçe daha da artarak sürecek.”

Capital ve Ekonomist dergileri yayın direktörü M. Rauf Ateş ise, “Anadolu'nun En Büyük 250 Şirketi, Türkiye'nin en önemli ve yenilikçi araştırmalarından biri olarak öne çıkıyor. Bu liste, iki yönüyle çok önemli… Birincisi, Anadolu'da yaşanan büyük gelişmeleri Türkiye'ye taşıyor; başarıları paylaşıyor. İkincisi ise, şirketlerin kendilerini değerlendirme ve performanslarını ölçmelerine olanak sağlıyor. Önümüzdeki yıllarda bu araştırmayı güçlendirerek geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Fortis ve Ekonomist dergisinin iş birliğiyle gerçekleşen “Anadolu'nun En Büyük 250 Şirketi – 2008” araştırmasında, Ekonomist dergisinin yönelttiği beş soruya (Ciro, Net Satışlar, Vergi Öncesi Kar, İhracat Tutarı, Öz Sermaye) yanıtlarını ileten İstanbul, İzmir ve Ankara dışındaki firmalar değerlendirilmeye alınıyor.

250 şirketin ciro toplamlarının, GSYİH içindeki pay artışının da takip edildiği araştırma sonucunda, ödül alan şirketler şöyle sıralandı:

Anadolu'nun En Büyük Şirketleri

Şirket İsmi Şehir

1- Kroman Çelik Sanayi Kocaeli
2- Er-Bakır Elektrolitik Bakır Denizli
3- Kardemir Karabük
4- Yıldız Entegre Ağaç Sanayi Kocaeli
5- Konya Şeker Fabrikası Konya

Anadolu'nun Karını En Çok Artıran Şirketleri

Şirket İsmi Şehir

1- Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Bolu
2- Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Bolu
3- Kürüm Demir Sanayi Dış Ticaret Kocaeli
4- Kocaer Haddecilik Denizli
5- Söktaş Tekstil Aydın

Anadolu'nun İhracatını En Çok Artıran Şirketleri

Şirket İsmi Şehir

1- Aşkale Çimento Sanayi Erzurum
2- Özdemir Boru Profil Sanayi Zonguldak
3- Çınar Boru Profil Sanayi Zonguldak
4- Roma Plastik Sanayi Kocaeli
5- Çayırova Boru Sanayi Kocaeli

Anadolu'nun İstihdamını En Çok Artıran Şirketleri

Şirket İsmi Şehir

1- AGT Ağaç Sanayi Antalya
2- Yonca Gıda Sanayi Manisa
3- Ges Tekstil Bursa
4- Beyteks Tekstil Sanayi Adana
5- Formfleks Yalıtım Ürünleri Bursa

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*