‘Anahtar teslimi' evler geliyor!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Optimal Danışmanlık’ın kurucusu Nihat Bayar, “Finans Paket Sistemi” ile Türkiye’de yeni bir sisteme imza atmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yeterli finansman kaynağı temin edemediği için düşündüğü yatırımı yapamayan ya da yaptığı iş yarım kalan girişimcilere, uygun şartlarda ‘projesini tamamlama’ fırsatı getiriliyor.

Paket Ev ve Optimal Yönetim Danışmanlığı, yatırımcılara; ceplerinde hiç para çıkmadan fabrika, otel, hastane ve alışveriş merkezi gibi projelerini bitirmeyi teklif ediyor. Düşünülen projenin finansmanını Optimal sağlarken, inşaatı Paket Ev yapacak. Yatırımcı, proje için sağlanacak finansmanı ilk iki yıl ödemesiz olmak üzere 7 yılda geri ödeyecek.

Amerika ve Kanada’daki tek katlı ev sistemini Türkiye’ye getiren Paket Ev AŞ’nin kurucusu Yaman Arkan ve uluslararası ticaret alanında yoğunlaşan Optimal Danışmanlık’ın kurucusu Nihat Bayar, “Finans Paket Sistemi” ile Türkiye’de yeni bir sisteme imza atmaya hazırlanıyor. Bu yıl 250 milyon dolarlık dış kaynak kullanımının planlandığı sistem sayesinde, ‘arazisi olup da yatırım için finans sorunu çeken’ yatırımcılara yardımcı olunacak. Belçika, Hollanda ve ABD’deki kuruluşlardan temin edilecek dış kaynakla hayata geçirilecek proje sayesinde bir yılda 5 bin kişiye iş imkanı sağlanması hedefleniyor. Projenin ayrıntıları hakkında bilgi veren Nihat Bayar, inşaatları Paket Ev’in Masif Yapı markası altında gerçekleştireceğini belirterek, “Yatırımcı, cebinden 5 kuruş para çıkarmadan fabrika, otel veya alışveriş merkezi sahibi olacak.” ifadesini kullandı. Bayar, ‘Finans Paket Sistemi’nin arazilerini değerlendirmekte sıkıntı çeken şahıs, şirket ve kooperatiflere çözüm önerileri sunduğunu anlatarak, yurtdışından kredilerin ‘ipotek’ karşılığında temin edileceği bilgisini verdi. Bayar, “Temin edeceğimiz bu krediler düşük maliyetli ve 2 yıl ödemesiz olmak üzere 7 yıla kadar vadeli olabiliyor. Bu sayede isteyen, otelini, fabrikasını, kooperatifini, hastanesini, villalarını, konutlarını hiçbir finansal sorun yaşamadan ve Masif Yapı kalitesi ile hayata geçirecek. Hatta yarım kalmış yatırımların tamamlanması noktasında da yardımcı olabileceğiz.” dedi. Birçok girişimcinin yetersiz sermaye ve finansal kaynaklar yüzünden iş yapamadığını dile getiren Bayar’a göre Türkiye’deki girişimcilerin yüzde 80’i başlangıçta yatırımlarını daha tamamlayamadan yok oluyor. Tamamlasalar da 5 yıl içinde kapanmak zorunda kalıyorlar.

Projenin inşaat kısmını üstlenen Paket Ev’in patronu Yaman Arkan da inşaat sektöründeki pek çok kaliteli ve katma değer meydana getirecek projenin finans sıkıntısı yüzünden durma noktasına geldiğini söyledi. Arkan, “Böyle projelerin devamlılığının sağlanması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle projeye start verdik. Finans Paket Sistemi ülke ekonomisine katkı sağlayacak sosyal bir proje.” açıklamasını yaptı. Proje, öncelikli olarak Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde uygulancak. Daha sonra bütün bölgelere açılabileceklerini ifade eden Arkan, özellikle otel yatırımlarının desteklenebileceğini kaydetti. Arkan ve Bayar’ın verdiği bilgilere göre projeden faydalanmak isteyen yatırımcı kişi ve kurumlar, adı geçen şirketlere başvuruda bulunacak. Her iki şirket tarafından yaptırılacak ekspertiz incelemeleri sonucu, yatırıma karar verilmesi durumunda gerekli finansman Optimal tarafından temin edilecek. İnşaat ise Paket Ev tarafından üstlenilecek. Yatırımcıya anahtar teslimi devredilecek projede kullanılan finansman, işletme süresince elde edilecek gelir ile ödenecek. Projeden, fabrika, hastane, otel, siteler, tatil köyü, kooperatif, villa gibi her sektöre yönelik ihtiyaçlara cevap verilecek. Paket Ev, Türkiye’de farklı iklim şartlarına uyumlu, kısa sürede kurulabilen ve ucuza satılan 50, 75, 100, 125 ve 150 metrekarelik evler üretiyor, yurtiçi ve yurtdışı pazarlara da satıyor. Optimal Danışmanlık ise, Türkiye’de zor durumda olan veya verimli çalışamayan şirketlere yönetim danışmanlığı hizmeti veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious