'Anamı ağlattın lan Tayyip' serbest

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

"Anamı ağlattın lan Tayyip" diyen çiftçi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mersin'in Mezitli beldesinde bir grup çiftçi tarafından düzenlenen limon eyleminde kameralar karşısında "Anamı ağlattın lan Tayyip" diye bağıran Mersinli çiftçi Kemal Öncel, hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesine (Devlet Büyüklerine Hakaret) ve 125. maddesinin (A) fıkrasına (Görevli memura mukavemet) suçlamasıyla dava açıldı. Öncel çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Cumhuriyet savcısının talimatı ile Güvenlik Şube'ye bağlı polisler tarafından göz altına alınan Öncel, Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadesi alındıktan sonra Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesine (Devlet Büyüklerine Hakaret) ve 125. maddesinin (A) fıkrasına göre (Görevli memura mukavemet) suçlamasıyla dava açıldı. 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada Öncel'i Mersin Baro'su tarafından görevlendirilen avukat Mikail Tekce savundu. Öncel çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Öncel, mahkeme çıkışı gazeteciler yaptığı açıklamada, basın yayın organlarında çıkan haberlerden sonra devletin üzerine düşen görevi yaptığını belirtti. "Bir ok gerdim yaya o ok ya hedefi vuracak yada dönüp beni vuracaktı" dediğini hatırlatan Öncel, "Onlarda hükümet biziz devlet elimizde demişlerdi. Çok güzel kullandılar ve beni bitme noktasına getirdiler. Şimdi devletimizin polisi üstüne düşeni yaptı. Mahkemeye çıkarıldık ve hakkımızda 301. madde ve yapmadığımı birçok eylemden dolayı dava açıldı. Daha önce 301. maddeden yargılanmış ve beraat etmiştim. Şu anda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldım" diye konuştu.

Şubat ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Mersin'e yaptığı gezi sırasında tartışan çiftçi Kemal Öncel, dün bir grup çiftçi tarafından düzenlenen çiftçi eyleminde Başbakan'a meydan okumuştu.

Öncel, kameralar karşısında " Çiftçinin kaderiyle oynandı bugün. Kim yaptıysa lanet olsun. Çiftçiyi bu kadar küçük düşürmeye kimsenin hakkı yok. Hükümeti istifaya davet edemeyen örgüte yazıklar olsun. Bu ülkede kurtuluşun 2 adresi var. Ya hükümet istifa edecek ya da kanlı ihtilal olacak. Başka yol yok. Tayyip Erdoğan Mersin'e adım atarsan hesabını sağlam yap. Karşında varım. Anamı ağlattın ben senin ananın elini öptüm. Benim hakkımı koruyamayanların hakkı da korunamayacak. Erkeksen Mersin'e gel. Anayasanın 45. maddesi ihlal edildi. Beni eylemci gösterdin. Ben mücadele adamıyım. Ama sen seviye ve üslup fakirisin bunu bil." diye konuşmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious