Ananastan alternatif yakıt

Ananastan alternatif yakıt.13297
  • Giriş : 28.05.2008 / 12:45:00

16. Uluslar arası Çevre Proje Olimpiyatı 2-4 Haziran tarihleri arasında Dünya Çevre haftasında İstanbul'da yapılacak. Olimpiyata 41 Ülke , 41 Uluslararası Jüri , 101 Proje ve 300 katılımcı katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre Biyolojisi, Çevre Kimya, Çevre Sağlık, Sosyal Çevre ve Çevre Fizik olmak üzere 5 kategoride yapılacak olan 16.Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı, bu yıl 41 ülkeden gelen, kendi ülkelerinde yapılan çeşitli yarışmalar sonucu ülkesini temsil etme hakkı kazanmış, 190 öğrencinin hazırladığı, 101 proje ve 300 katılımcı ile gerçekleşecek.

Olimpiyatta , Filipinler adına yarışacak olan AVRİL BRİES , Çevre Kimya kategorisi için hazırladığı projesinde Benzine alternatif yakıt olan Bioetanol üretilebileceğini ispatlamış.

Avril projesini şöyle anlatıyor: "Filipinlerde her yıl ortalama 435 bin metrik ton ananas üretilir, bu da ülkenin önde gelen ticari meyve ürünüdür. Ancak ananasın kullanılmayan özellikle kabuğu gibi pek çok fazla kısmı vardır, bu kabuklar atık olarak kabul edilir ve ülkenin çöp problemini büyük ölçüde arttırır. Ürünlerimiz hızla tükenirken petrole talep her yıl arttığı için küresel bir petrol krizi ile karşı karşıyayız. Köken olarak bir biyoyakıt olan biyoetanol benzinin doğal bir alternatifidir. Her iki çıkmaz için bir çözüm ananas bitkisi kabuklarından biyoetanol üretmektir. Bu, maya örneği kullanılarak Eşzamanlı Sakarifikasyon ve Mayalanma (SSF) süreci vasıtasıyla kabukların glikoz içeriğinin çıkarılmasıyla mümkün kılınır..."

ABD, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Almanya, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Endonezya, , Estonya, Filipinler, Gürcistan, Güney Afrika, Güney Kore, Irak, Hindistan, Kanada, Kazakistan, Kosova, Kuzey Kore, Litvanya, Mısır, Makedonya, Moldova, Meksika, Nahçıvan, Pakistan, Romanya, Rusya, Slovakya, Tacikistan, Tayland, Tayvan, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Vietnam, Yemen ve Türkiye'den 13-19 yaş grubu genç çevreci mucitler, Dünya Çevre Haftası'nda , dünyanın çevre sorunlarına getirdikleri çözümlerle, madalya için yarışacak

Olimpiyat kapsamında 2008 ÇEVRE ÖDÜLLERİ de sahiplerini bulacak.

16.Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı; İNEPO Çevre Derneği'nin öncülüğünde, Bank Asya'nın ana sponsorluğunda ,Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı , Fatih Üniversitesi ve Fatih Koleji tarafından düzenleniyor.

YER: ÇEMBERLİTAŞ FIRAT KÜLTÜR MERKEZİ

SERGİ : 2- 4 HAZİRAN 2008

ÖDÜL TÖRENİ: 4 HAZİRAN 2008

PROJELER: http://www.inepo.com/english/ajansa_gidecek_ogrenci_bilgileri_2008.asp

FOTOĞRAFLAR: http://www.inepo.com/english/Pictures.asp

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious