ANAP ve DYP birleşmesine ilgi büyük oldu

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi’nin, Demokrat Parti adı altında birleşmesinin duyurulduğu toplantıya katılım geniş oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gerek DYP gerekse ANAP üyesi çok sayıda partili birleşme duyurusunun yapılacağı salonu doldurdu.
Ankara Dedeman Otelinde düzenlenen toplantının başlangıç saati daha önce 11.00 olarak duyurulurken, toplantı bir saatlik gecikmeyle başladı. DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun saat 12.00’de salona girmesiyle birlikte partililerin tezahüratları da başladı. ANAP ve DYP üyesi partililer, liderlerine, “Türkiye sizinle gurur duyuyorö, “Söndürün şu ampulüö, “Helal olsun size helal olsunö diye bağırdı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından multivizyon eşliğinde okunmaya başlanan protokol metni de sık sık partililerin alkışlarıyla kesildi.
Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, zaman zaman habercilerle partililer arasında gerilimler yaşandı. “Liderlerimizi göremiyoruzö diyerek kameramanların ayakta durmasına tepki gösteren partililerle haberciler arasında yaşanan tartışmalar başka partililerin araya girmesiyle büyümeden önlendi.

“BU BİR VATAN HİZMETİDİR"
Toplantıda konuşan ANAP Lideri Erkan Mumcu, DYP ve ANAP’ın, Demokrat Parti felsefesinde siyaset yapan iki parti olduğunu ve şimdi bu iki partinin tekrar Demokrat Parti çatısı altında birleşeceğini belirtti. Mumcu, iki partinin birleşmesini, “Bu bir vatan hizmetidir. Çıktığımız yolu bir vatan borcu ödemek olarak görüyoruzö dedi.
DYP Lideri Ağar da “Bugün güzel bir gün, hayırlı olsunö diye başladığı konuşmasında iki partinin birleşmesini “milletin demokratik bir isyanıö olarak nitelendirdi.
Mumcu ve Ağar, amaçlarının seçimlere Demokrat Parti adı altında girmek olduğunu ve bu yönde çalıştıklarını belirterek bunun nasıl olacağı konusunda sorulan soruları “bunlar teknik konular. Önemli olan burada birleşmemizö diyerek yanıtsız bıraktı.
Mumcu, görüştükleri hukukçuların, kendilerine bunun mümkün olduğu söylediklerini ifade etti. Ağar da dönüşü olmayan bir yola girdiklerini ve bunun geçici değil sonsuza kadar gidecek bir birliktelik olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious