ANAP'dan iktidara: Erkek gibi dur

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

ANAVATAN Grup Başkanvekili Sarıbaş, AKP’nin, Türkiye’nin liman ve havaalanını bir yıllığına Rum tarafına açmasına tepki göstererek iktidara "erkekçe dik dur" tavsiyesinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sarıbaş, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Bu teklifi Türk gazetelerinden değil, Finlilerden öğrendiklerini belirtti. Sarıbaş, ''Milletten saklanmak istenen bir şeyler olduğu açıkça ortadadır'' dedi.
Bu teklifin Rum tarafından kabul edilmediğini belirten Sarıbaş, daha fazlasını almak için bir taktik olarak görülmesi gerektiğine işaret etti.
Sarıbaş, “Bir limanda ve bir havaalanında Rum bayrağının dalgalanması, meşru bir tanımadır. Türk karasularında, hava sahasında bayrak taşıma tavizi vereceksiniz, 'birini açtık' diyeceksiniz. Sorun; Rum gemi ve uçaklarının birkaç limana ve havaalanına girmesi değil, Rum toplumunun 'Kıbrıs'ın tamamının temsili hükümeti' olarak tanımaktır'' dedi.
“Türkiye bütün limanlarını verse AB’ye kabul edilmeyecek” diyen Sarıbaş, “Biz ne taviz verirsek verelim, AB bizi üyeliğe almayacaktır. Çünkü AB, şimdi kendi sorunlarıyla boğuşmaktan genişlemeye hazır değildir. AB, beceriksiz Merkel'lerin, beceriksiz Chirac'ların, beceriksiz politikacıların elinde kalmıştır”diye konuştu.

Rumlar'a yapılan teklifi, dört kapılı bir odanın 3 kapısından girişi yasaklayarak, odaya giriş çıkışlarda sadece bir kapının kullanımına izin verilmesine benzeten Sarıbaş konuşmasına şöyle devam etti; ''Ya hepsini aç, ya da Avrupa'ya mola ver. Erkek gibi dik dur.Taviz verilerek netice alınmaz. AB bizi üye almaya hazır değil. Hazır olana kadar da taviz verme.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious