ANAP'ın aday listesi boş kaldı

  • Giriş : 05.06.2007 / 09:28:00
  • Güncelleme : 05.06.2007 / 09:40:53

Lliste hazırlığı yapamayan ANAP'ta dikkat çekici isim yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

8 Haziran'a kadar tamamlanmaya çalışılacak aday sayısı 210

Merkez sağda DP çatısı altında bütünleşmenin sağlanamaması, en çok ANAP listesini etkiledi. Dikkat çekici fazla isim bulunmayan listenin çoğu boş bırakıldı.

ANAP, dün YSK'ya verdiği listede, bazı partilerle ittifak kurabilmeye olanak sağlamak ve zaman kazanmak için "8 Haziran" taktiğine başvurdu. ANAP'ın dün yapılan MKYK'da, merkez sağda bütünleşme süreci nedeniyle liste üzerinde gereği kadar çalışılamadığı kaydedilerek, 36 sıranın boş bırakılması kararlaştırıldı. ANAP, il listelerini tamamen boş bırakma yerine, İstanbul 3. Bölge'de sadece 24. sıra adayını yazmak gibi taktikler kullandı.

Afyon, Burdur, Bursa, Çankırı, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Manisa, Niğde, Rize, Sakarya, Sinop, Sivas, Zonguldak, Aksaray, Şırnak, Bartın, Ardahan, Bilecik, Bolu, Erzincan, Kars ve Bayburt'ta birer aday; Adıyaman, Ankara 1. ve 2. bölgeler, Çorum, Isparta, Nevşehir, İstanbul'un 3 bölgesi ve İzmir'in iki bölgesinde birden çok eksik aday gösterildi. ANAP'ın eksik gösterdiği milletvekili aday sayısı 210 oldu.

Milletvekilleri Muharrem Doğan Mardin'de, Züheyir Amber Hatay'da, Muhsin Koçyiğit Diyarbakır'da listebaşı oldu. Mesut Yılmaz döneminden ANAP'ta kalan sayılı isimlerden İbrahim Çebi Trabzon'da ilk sırada yer aldı.

ANAP lideri Erkan Mumcu'nun 8 Haziran'a kadar listede yer verebileceği bazı isimler de şöyle sıralandı: Sibel Çarmıklı, Serpil Yıldız, Oltan Sungurlu, Mehmet Keçeciler, Reyhan Balandı, Fetullah Gündüz ve Salih Uzun

Kaynak: MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious