ANAP'tan başörtüsü yasağı çıkışı

ANAP'tan başörtüsü yasağı çıkışı.10557
  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sait Armağan, başörtülü olarak üniversiteye girilmemesini insan haklarına aykırı bulduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Armağan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "İlle başı bağlı okumak istiyorsan, Arabistan'da filan öyle yerler vardır. Oraya gidip okuyun." açıklamalarını gaf olarak değerlendirerek, okumaözgürlüğünün hiçbir şekilde engellenmemesi gerektiğini söyledi.

Başörtülü olarak üniversitelere girilmemesinin insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Armağan, "9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ülkeye faydalı olmuş bir siyaset adamıdır. Ama yüksek öğretimde başörtülülerin okumasıyla ilgili açıklamalarını gaf, sürçülisan olarak değerlendiriyorum. Okuma ve öğrenme her şeyin üstündedir. Okuma hakkı hiçbir şekilde engellenmemeli, sebebi ne olursa olsun. Bu tür bir anlayış da insan haklarına aykırıdır." diye konuştu.

Anavatan Partisi'nin insanlarını giyim ve kuşamından ziyade kabiliyetleriyle ilgilendiğini kaydeden Armağan, "Biz olaya insan hak ve özgürlükleri açısından bakıyoruz. Başı açık veya kapalı, o, insanların kendi özgür iradesiyle vereceği karardır. Biz insanları yetenekleriyle değerlendiririz." şeklinde konuştu.

"Milletin yüzü gülmezken ekonomik göstergelerin iyi olduğunu söylemek abesle iştigaldir." diyen Armağan, şöyle devam etti: "Gerek Başbakan gerekse hükümet yetkilileri makro ekonomik göstergelerin iyi olduğunu söylüyor. Ancak ben, memur, işçi, sanayici, esnaf ve çiftçi ile görüşüyorum. Hayatından kimse memnun değil, yüzü gülen yok. Bazı istatistik bilgilerle matematiği yönlendirerek bazı göstergeleri ortaya çıkarmak siyasi başarıysa ben bunu millete bırakıyorum. Türkiye'de 100 şirketin yüzü gülüyorsa gülüyor, onun haricinde herkes ağlıyor. Ben bunun sonun en yakın zamanda sandık olduğunu düşünüyorum. Birkaç ay içinde erken seçime gitmek zorunda kalacaklar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious