Anasınıfı için gelişim önemli

  • Giriş : 27.08.2006 / 00:00:00

2006-2007 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kala, ilk defa okula başlayacak çocuklarla ilgili çocuk psikiyatrisinden velilere önemli uyarı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Psikiyatrist Yavaş'ın verdiği bilgiye göre 7 yaşındaki bir çocuğun zihinsel gelişimi 5 yaş düzeyinde ise bu çocuğun takvim yaşı tutuyor diye ilköğretim birinci sınıfa gönderilmesi gerekmiyor. Aksi halde çocuk kendi güvenini kaybediyor, arkadaşlarının alayına maruz kalıyor. Dolayısıyla böyle bir çocuğun ilköğretim birinci sınıf yerine ana sınıfına gönderilmesinin daha yararlı olacağını dile getiren Yavaş, çocuğun burada ince motor kaslarının gelişeceğini, diğer çocuklar arasında sosyalleşmeyi öğreneceğini kaydediyor.

Zihinsel gelişimi 5 yaş düzeyinde gözüken 7 yaşındaki bir çocuğun en güzel sınıf ortamını ana sınıfında oluşturacağını aktaran çocuk psikiyatristi İsmail Yavaş, şöyle dedi: "Bu çocuk resim yapmayı, çizmeyi, el becerilerini geliştirmeyi burada geliştirir ve bir yaş daha büyümüş olur. Bir sonraki yıl daha başarılı olur. Daha kendini güvenerek okul hayatını başlamış olur. Bu nedenle anne babalar çocuklarının zeka gelişim yaşlarından şüpheleniyorlarsa ölçtürmeleri gerekir ve ona göre ana sınıf mı yoksa ilköğretim bininci sınıfa mı göndermelerini karar vermeleri gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious