Anavatan Partisi, TMY'nin değiştirilmesini istiyor

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, Terörle Mücadele Yasa'sının (TMY) TBMM'de bir genel görüşmeyle ele alınmasını ve herkesin üzerinde mutabakat sağlayacağı bir yasa haline getirilmesini istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Süleyman Sarıbaş, komisyonlarda görüşümen TMY tasarısının bazı maddelerinin vatandaşları sıkıntıya düşürecek düzenlemeler içerdiğini söyledi. TMY tasarısının teröre ve teröristlere karşı olması gerektiğini, topluma müdahale anlamına gelebilecek düzenlemelerin böyle bir tasarıda yer alamaması gerektiğini dile getiren Sarıbaş, terörle mücadele sınırlarının net bir şekilde belirlenmesine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Sarıbaş, ''Aksi takdirde her önünüze gelen sade vatandaşı terörist saymanız mümkün olur. Yazılı basını, haber içerikleri farklı yorumlayarak cezalandırmak mümkün olur. Uygulayıcıların elinde, gün gelir herkesi susturan, herkesi zapturapt altına alan bir yasa haline gelir'' diye konuştu.

Bölücübaşı Abdullah Öcalan'a af getirdiği iddia edilen tasarının 6. maddesi konusunda kimsenin kafasında net bir fikir olmadığını vurgulayan Süleyman Sarıbaş, şöyle konuştu: "Önce, terör ve terörle mücadeleyi bir Genel Görüşme konusu yapalım. Gerekirse kapalı oturum yapmak suretiyle, devletin elinde bulunan, bizlerin bilmediği bilgileri de ortaya koyarak, yeni bir anlayışla ortaya çıkan terörü önleme modellerinin ne olduğunun, hukuksal altyapısının nasıl kurulması gerektiğini Genel Görüşmede tartışalım. Oradan çıkacak neticelere göre, Hükümet yeni bir tasarıyla veyahut mevcut tasarıda yapılacak geniş bir değişiklikle, herkesin mutabakat sağlayacağı bir yasa ortaya çıksın.''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Abdüllatif Şener'in Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda, bunu değerlendirebilecekleri yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Süleyman Sarıbaş, parti olarak Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesinden yana olduklarını söyledi. Sarıbaş, mevcut sistemde bir değişiklik olmamaması halinde ve vakti geldiğinde aday olanlara bakarak bir karar vereceklerini, şimdiden 'şu olsun, bu olsun' şeklinde bir değerlendirmeye girmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious