Anavatan'da önceki liderlere veryansın

Anavatan'da önceki liderlere veryansın.13813
  • Giriş : 25.10.2008 / 23:03:00

Anavatan'ın kongresinde başkan adayları Ahmet Özal, Salih Uzun ve Murat Akdeniz delegelere seslendi. Özal'ın hedefinde Mumcu ve Yılmaz vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anavatan Partisi 6. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, genel başkan adayları konuşmalarını yaptı.

Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonundaki kongrede ilk konuşmayı yapan genel başkan adayı Ahmet Özal, partililerin bugün sadece genel başkan değil, yeniden tek başına iktidar olacak bir başbakan adayı seçeceğini söyledi.

Tüm siyasi rakiplerin, Turgut Özal'ın misyonunu yüklenmek için birbiriyle yarıştığını ifade eden Özal, 1983 yılındaki Anavatan Partisi ruhunu yeniden getirmek için göreve talip olduklarını kaydetti. Özal, Anavatan Partisi'nden başka hiçbir yerde siyaset yapmadığını belirterek, ''Bana bakanlık bile teklif edildi. Ancak ben başka partiye gitmedim. Değişmedim. Hiçbir partinin gömleğini giymedim. Ya ANAVATAN'da siyaset yaptım ya da yapmadım'' dedi.

Genel kurulda, Anavatan Partisi eski genel başkanlarından Mesut Yılmaz'ın delegeleri arayarak başka bir adayı desteklemelerini istediğini iddia eden Özal, Yılmaz'ın Yıldırım Akbulut ile Anavatan Partisi genel başkanlığı için yarıştığı dönemde Yılmaz'a destek verdiklerini, kendisinin de bu seçimde ahde vefa beklediğini söyledi. Özal, her şeye rağmen kapılarının Mesut Yılmaz'a sonuna kadar açık olduğunu dile getirdi.

Genel başkan seçilmesi durumunda partiye ait hiçbir mal varlığını satmayacağını ifade eden Özal, ''Partiye ait malların satılmasını, bu partinin başka bir partiyle birleşmesini, Anavatan Partisinin başka bir siyasi oluşumun içinde yer almasını istiyorsanız bana oy vermeyin'' diye konuştu.

Özal, yaklaşan yerel seçimlere de değinerek, Anavatan Partisinin 3 Kasım 2002'de aldığı kötü sonucun yaralarının sarılması için il ve ilçe teşkilatlarının hızla yerel seçimlere hazırlanması gerektiğini söyledi.

Genel Başkan Adayı Salih Uzun da elektrik borcundan dolayı anıt mezarın bir hafta önce karanlıkta kaldığını belirterek, buna neden olanları eleştirdi.

Anavatan Partisinin yeniden güçlenmesi, derlenip toparlanması, akılcı siyaset yapması gerektiğini ifade eden Uzun, ''Güçlü olup sesimizi bu salondan dışarı çıkarmamız gerekiyor'' dedi.

Anavatan Partisinde ''Şunun adamı, bunun adamı'' döneminin kapanarak tek yürek olunması gerektiğini dile getiren Uzun, ''ANAVATAN'ı derleyip toparlamak için, ANAVATAN'ın içinde olmak, hamurunu bilmek, evladı olmak lazım'' diye konuştu.

''Bu partide Özal'ın gerçek çocukları var'' diyen Uzun, bu partililerin hem ANAVATAN, hem de Türkiye için yapacak çok işleri olduğunu ifade etti.

Partide şimdiye kadar üstlendiği görevleri anlatan Uzun, ''Tarlada izim var, karşınıza çıkacak yüzüm var'' şeklinde konuştu.

-''YÜZÜMÜZÜ MİLLETE DÖNMELİYİZ''-

Diğer genel başkan adayı Murat Akdeniz de delegelere ''sırtımızı birbirimize dayayarak, yüzümüzü millete dönmeliyiz'' diye seslendi.

Milletle gönül köprülerini yeniden kuracaklarını ifade eden Akdeniz, tek amaçlarının milletin güvenini kazanarak ülkeye hizmet etmek olduğunu söyledi.

''Partiyi küçültmek için değil büyütmek için, almak için değil vermek için varız'' diyen Akdeniz, teşkilatların birçok yerde kapalı durumda olduğunu, genel başkan olduğu takdirde ilk olarak bu sorunları gidereceğini ifade etti.

Akdeniz, ''ANAVATAN'da ya mevcut durum devam edecek ya da Türkiye'nin ufkunu açan, vizyon ortaya koyan bir yapı oluşacak'' dedi.

Akdeniz, genel merkezle ilgili projelere de atıfta bulunarak, ''Biz projelerimizle varız. Tüccar değiliz. Emlakçı hiç değiliz'' diye konuştu.

Genel Başkan adayı Metin Karadayı da genel başkan adaylarının Mumcu'nun yardımcıları olduğunu ifade ederek, ''Sizler iş yapma makamında değil miydiniz?'' diye sordu. Karadayı, Turgut Özal'a gerçekten sahip çıkmanın ANAVATAN'ı yeniden iktidar yapmakla mümkün olacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından, adaylar el ele tutuşarak delegeleri selamladı.

Öte yandan, Anavatan Partisi kurucusu ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal da genel başkan adaylarının konuşmalarının ardından salona geldi.

Kongre, genel başkanlık seçimi için oy verme işlemiyle devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*