Anavatan'dan Aksu hakkında gensoru

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Anavatan Partisi, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında gensoru verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan Partisi, AKP hükümetleri döneminde yaşanan terör ve asayiş olaylarındaki artış, ahlaki çöküntü ve asayiş önlemlerinin alınmaması nedeniyle, toplumun bir ayrışma, yarılma ve kargaşa ortamına doğru sürüklendiği ve bu yüzden halkın her türlü provokasyonlara açık hale geldiği gerekçesiyle, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında gensoru verdi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ile Grup Başkanvekilleri Süleyman Sarıbaş, Ömer Abuşoğlu ve Muzaffer Kurtulmuşoğlu imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan gensoru önergesinde, 58 ve 59’uncu hükümet döneminde, Türkiye’de terör ve asayiş olaylarındaki artış, ahlaki çöküntü ve asayiş önlemlerinin alınmaması nedeniyle, toplumun bir ayrışma, yarılma ve kargaşa ortamına doğru sürüklendiği ve bu yüzden halkın her türlü provokasyonlara açık hale geldiği kaydedildi.

Gensoru önergesinin gerekçesinde, Aksu’nun 58 ve 59’uncu hükümette İçişleri Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemin, Türkiye’de iç huzuru bozan, halkta infial uyandıran ve ayrışmaya neden olan kargaşaların ve cinayetlerin yaşandığı, gasp ve tecavüz olaylarının arttığı ve bakanlığın gereken önlemleri alamadığı gibi, suçların arkasındaki gerçek odaklara da ulaşamadığı bir dönem olduğu belirtildi.

Aksu’nun görevi sıfır terörle devraldığı halde, gelinen noktada ülkeyi bölünme korkusu yaşatacak vaziyete getirdiği savunulan gerekçede, terör, fuhuş, çocuk istismarı, gasp gibi toplumda infial uyandıran olaylardaki artışın, devletin dayanak noktası olan halkta genel çöküntü yaşanmasına neden olduğu ve toplumun ayrışmaya başladığı, yönlendirmeye ve provokasyonlara açık hale geldiği ifade edildi.

Gerekçede, Aksu’nun döneminin içeride ve dışarıda Türkiye’nin itibarını zedelemeye yönelik cinayetlerin ve karışıklıkların dönemi olduğu savunularak şöyle denildi:

“İçişleri Bakanlığı en temel görevlerinden olduğu halde, geliyorum diyen suçların işlenmesini dahi önleyememektedir. 19 Aralık 2002 günü yazar Necip Hablemitoğlu cinayeti işlenmiştir. Danıştay tarafından verilen bir karardan sonra gerek Danıştay ve gerekse karar veren hakimler hedef gösterilmesine rağmen, yeterli güvenlik önlemleri alınmamış ve saldırı sonucu bir değerli yargıcımız hayatını kaybetmiş diğer daire üyeleri ise yaralanmışlardır. Bakanlık saldırıyı önleyemediği gibi saldırı sonrasında faillerin arkasındaki suç odaklarına veya azmettiricilere de ulaşamamıştır. Yine 16 yaşında bir çocuk 10 milyar değerindeki silahı alıp Rahip Andrea Santoro’nun yaşadığı kilisenin kapısına dayanıp onu öldürmüştür. Suç takibinin yapılamaması, daha sonraki cinayet ve kargaşaların oluşmasına zemin hazırlamıştır. Son olarak gazeteci Hrant Dink, bakanlıkça koruma önlemlerinin alınmaması ve yönetim zaafiyeti nedeniyle istihbari bilgilerin gözardı edilmesi nedeniyle sokak ortasında öldürülmüş ve sadece tetikçi ile birlikte birkaç kişinin yakalanması ile olayın çözüldüğü intibaı kamuoyuna verilmeye çalışılmıştır."

Önergede, tüm bu sebeplerle görevini hakkıyla yerine getiremeyen İçişleri Bakanı Aksu hakkında gensoru açılması talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious