ANAVATAN'dan Köşk için 'Erdoğan' taktiği

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Çankaya Köşkü seçiminde toplantı yeter sayısı olan 376 için kilit olan Anavatan Partisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "köşk" taktiğini uygulayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Sabih Kanatoğlu’nun ortaya attığı iddia sonrası, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın "Anayasa’nın cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci ve ikinci turunda toplanma yeter sayısını üçte iki çoğunluk olarak öngördüğünü" ifade ederek, "Eğer birinci turda bu çoğunluk sağlanmadan diğer turlara geçilirse bunu Anayasa Mahkemesi’ne götürebiliriz" sözleri, Meclis’te 21 milletvekili bulunan Anavatan Partisi’ni kilit konuma getirdi.

Çankaya Köşkü tartışmalarında görüşünü "Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmelidir" üzerine oturtan, bunun için halen zaman bulunduğunu dile getiren Anavatan Partisi, 376 tartışmalarında kilit konumunu en iyi şekilde değerlendirme peşinde.

Bu çerçevede izlenecek taktik konusunda ip ucu verilmezken, neredeyse bir yılı aşkın bir süredir Çankaya Köşkü için aday olup olmayacağı sorularına "15 Nisan’dan önce adayımızı açıklamayacağız" diyerek renk vermeyen Başbakan Erdoğan’ın bu tavrı örnek alınacak.

Parti yönetiminden etkili ve deneyimli bir isim, ANAVATAN’ın köşk tavrı konusunda "Tayyip Bey aday olacağını açıklıyor mu ki, biz ne yapacağımızı açıklayalım" derken, öncelikle AKP ve CHP’nin tavrının bekleneceğinin altını çizdi.

ANAVATAN kulislerinde, AKP’nin Erkan Mumcu’ya tepki olarak TBMM’de "Anavatan Partisi’ni görmeme" tutumunun ise Çankaya seçimi ile değişmek zorunda kalacağı dile getirilen bir başka görüş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious