Anavatan'dan son pişmanlık

  • Giriş : 13.06.2007 / 09:44:00

Tüysüz, 'CHP'nin arkasına takılmakla yanlış yaptıklarını' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağdaki birleşme projesinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine seçimlerden çekilmek zorunda kalan Anavatan Partisi'nde sinirler gergin.

Adaylık hakkını kaybeden milletvekilleri, birleşme sürecinin 'ayrışma'ya dönüşmesinden liderleri sorumlu tutuyor.

Meclis'teki cumhurbaşkanlığı seçimi oylamasına katılmama kararı, DYP-Anavatan ittifakının temelini oluşturmuştu. Bazı Anavatanlılara göre en büyük hata burada yapıldı. 'CHP'nin arkasına takılmakla yanlış yaptıklarını' belirten Şanlıurfa Milletvekili Turan Tüysüz, "Oylamaya katılsaydık başımıza bunlar gelmezdi." değerlendirmesini yapıyor. Hayal kırıklığı sebebiyle 'ne konuşacağını bilmez' hale düştüklerini ifade eden Selami Yiğit (Kars) de, "Olmayacak duaya 'amin' denildi." sözleriyle düşüncesini özetliyor. Mersin Milletvekili Hüseyin Özcan ise isim vermeden DP'yi eleştiriyor. "Hatayı yapanlar sözüne, imzasına sahip çıkmayanlardır." diyen Özcan, halkın sandıkta en iyi cevabı vereceğini kaydediyor.

Turgut Özal'ın 1983'te kurduğu ve iki dönem tek başına iktidar olan Anavatan Partisi , 24 yıl aradan sonra seçimlere katılamayacak duruma geldi. Mesut Yılmaz'ın 1991'de yüzde 24'lük oy oranıyla alıp 2002'de yüzde 5'te bıraktığı Anavatan , Erkan Mumcu'lu dönemin ilk seçimlerine giremiyor. Gerginliğin hakim olduğu partide vekiller Mumcu'yla DP lideri Ağar'ı suçluyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri oylamasına girmeme kararı, DYP-Anavatan birleşmesinin temelini oluşturmuştu. Bazı Anavatanlılara göre temel hata burada yapıldı. Turan Tüysüz, demokrasi gereği oylamaya mutlaka katılmaları gerektiğini vurguladı. Parti grubunun yarısının Mumcu'nun isteği doğrultusunda oylamaya katılmadığını belirten Turan Tüysüz, "Oylamaya katılsak, partinin başına bunlar gelmeyecekti. Bence oylamaya katılmamamız, sürecin bu noktaya gelmesine sebep oldu." dedi. Köşk seçimlerindeki parti tavrı nedeniyle tabandan büyük eleştiriler geldiğini anlatan Tüysüz, "Bu durum partiye çok oy kaybı yaşattı. Birilerinin lafını dinlememek; DYP'nin, CHP'nin arkasına takılmamak gerekirdi. Ben katılma konusunda çok ısrar ettim; ama Erkan Bey'i ikna edemedim." değerlendirmesinde bulundu. Kars Milletvekili Selami Yiğit, birleşme görüşmelerinde vekillerin hiçbir konuda bilgilendirilmediğini söyledi. Birleşmenin altyapısı olmadığına vurgu yapan Yiğit, süreci, "Olmayacak duaya 'amin' denildi." diye yorumladı. Yaşanan hayal kırıklığı sonrası 'ne konuşacağını bilmez' halde olduğunu belirten Yiğit, kapalı kapılar arkasında ne olup bittiğinden vekiller olarak haberdar olmadıklarını ifade etti. Mersin Milletvekili Hüseyin Özcan, isim vermeden DP'yi sert bir dille eleştirdi. "Hatayı yapanlar sözüne, imzasına sahip çıkmayanlardır." diyen Özcan, halkın sandıkta en iyi cevabı vereceğini söyledi. Muğla Milletvekili Hasan Özyer de birleşmenin gerçekleşememesini 'sürecin iyi yönetilememesine' bağladı. İki parti tabanının hayal kırıklığı yaşadığını kaydeden Özyer, "İki partinin de baraj sorunu vardı. Ülkenin bu birleşmeye ihtiyacı vardı. Ne yazık ki baştan beri süreç iyi yönetilemedi." Mersin Milletvekili Hüseyin Güler, gelinen süreci, "Sağdaki umutlar suya düştü, herkes karamsarlığa girdi." sözleriyle değerlendirdi.

Mumcu, Ağar'a 'canlı yayında hesaplaşalım' çağrısı yaptı

Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, DP çatısı altında bütünleşme sürecinin ortağı olan tarafların, kamuoyunu birlikte bilgilendirmeleri gerektiğini söyledi. Mumcu, bu amaçla DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı, canlı yayında halka hesap vermeye çağırdı. Yazılı açıklama yayınlayan Mumcu, Anavatan ve DYP'nin bütünleşme sürecinde yaşananlara ilişkin çelişkili haberlerle, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini savundu. Bugüne kadar 'maksatlı ve yönlendirme amaçlı haberlerin düzeltilmesi konusunda bir girişimde bulunmadığını' kaydeden Mumcu, şöyle devam etti: "Bu süreci açık ve net anlamak isteyen taraflara ve tüm gerçekliğiyle anlatmak isteyen muhataplarıma çağrıda bulunmak istiyorum. Süreci başlatan kişiler olarak, Sayın Ağar ve ben, bu konuyu yazıp yorumlayan gazetecilerin karşısında canlı yayında kamuoyuna açık bilgiler vermeli ve konuşmalıyız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious