ANAVATAN'ın para virajı

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

Anavatan Partisi 1.5 yılı aşkın süredir yürüttüğü hazine yardımı mücadelesinde son viraja giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erkan Mumcu’nun genel başkanlığa seçilmesinin ardından TBMM’de temsil edilmeye başlayan ANAVATAN, partilere hazine yardımını düzenleyen yasada AKP ve CHP’nin birlikte yaptığı ve hazine yardımını sadece seçimde yüzde 7 oy alma şartını bağlayan düzenlemesi aleyhine hukuk mücadelesi başlatmış, 1.5 yılı aşan süreç sonunda Ankara 1. İdare Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda partinin kasasına Ekim başında 8.5 milyon YTL hazine yardımı yatırılmıştı.

Ancak bu sefer Maliye Bakanlığı Danıştay’da Ankara 1. İdare Mahkemesi’nin ANAVATAN’a 2006 yılı hazine yardımında bulunulmasına ilişkin kararının yürütmesinin durdurulması için dava açtı.
Tamamlanan ilk incelemede Tetkik Hakimi Yahya Şahin, söz konusu yasada 10 ve daha fazla milletvekili ile TBMM’de temsil edilen partiye hazine yardım yapılmasını düzenleyen geçici 16. maddesinin yürürlükten kaldırıldığını, ANAVATAN’a sonraki yıllar için yardım yapılmasının yasal dayanağının kalmadığını bildirdi.

Danıştay 10. Daire, ek 16. maddenin yürürlükten kaldırılması ve yeni bir düzenlemeye yer verilmemesi karşısında, ANAVATAN’ın kazanılmış hakkı bulunduğu yolundaki iddiasının, hukuki geçerliliği olmadığına karar verdi.

Ekim başında partinin kasasına yaklaşık 8.5 milyon YTL yatmasından sonra Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kakarı ile birlikte söz konusu paranın bloke edildiği öğrenilirken, 10. Daire’nin önümüzdeki günlerde vereceği nihai karar sonrasında söz konusu paranın akıbeti de belli olacak.

Yüksek mahkemenin Maliye Bakanlığı’nın başvurusunu haklı görmesi halinde ANAVATAN hazine yardımı alamayacak. Aksi durumda ise ANAVATAN 8.5 milyon YTL’yi kasasına koyup rahat bir nefes alacak. Böylece seçimlerin yapılacağı 2007’de çifte yardımdan faydalanarak seçime yaklaşık 40 trilyonla girme şansı yükselecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious