Anayasa değişikliği 22 Ekim Pazar günü oylanacak

Anayasa değişikliği 22 Ekim Pazar günü oylanacak.9376
  • Giriş : 05.07.2007 / 18:37:00

Türkiye 22 Ekim'de Cumhur'u halkın seçmesine ilişkin anayasa değişikliğini oylayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi, Anayasa Değişikliği konusunda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP’nin başvurusu reddederken, Cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören referandumun yolunu da açmış oldu. Buna göre Türkiye 22 Ekim Pazar günü Cumhurbaşkanını halkın seçmesine ilişkin anayasa değişikliğini oylayacak. AKP hükümetinin, referandum süresini 45 güne indiren referandum kanunundaki değişiklik teklifi ise Sezer’in iade etmesi ve kanunun yeniden görüşülememesi nedeniyle uygulanamayacak.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa Değişikliği konusundaki tartışmalara, Cumhurbaşkanı Sezer ve CHP’nin başvurusunu reddederek noktayı koydu. Yüksek Mahkeme’nin verdiği kararla birlikte de cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik anayasa değişikliğine referandum kapısı aralanmış oldu.

Buna göre, cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik anayasa değişikliği, 120 günlük referandum süresinin uygulanacak olması nedeniyle 22 Ekim’e denk geliyor. Hükümet, 120 günlük süreyi 45 güne indirmek için Meclis’in son günlerinde yasa değişikliğine gitmiş ancak ilgili yasa Sezer’den geri dönmüştü. Meclis’in yeniden toplanamaması nedeniyle de yasa üzerinde genel kurulda ikinci kez görüşme yapılamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious