Anayasa değişikliği onaylanmadan Baykal'a iki teklif

Anayasa değişikliği onaylanmadan Baykal'a iki teklif.13429
  • Giriş : 26.02.2008 / 10:19:00
  • Güncelleme : 26.02.2008 / 11:28:57

Gül, "Tüm partiler başörtüsü sorununa çözüm bulmak için birleşirse değişikliği veto ederim."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal ikisini de reddetti. Bunlardan biri teklifin veto edilmesiydi...

Baykal "türban sorunuyla ilgili bu yıl ortak bir çözüm bulunması için tüm partiler ortak açıklama yapmayı kabul ederse Cumhurbaşkanı anayasa değişikliğini veto edecek" önerisini kabul etmeyince, Gül anayasa değişikliğini onayladı.

Süreç şöyle gelişti:

TİSK, TESK, Türk-İş, Hak-İş ve Kamu Sen temsilcileri, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlığında 15 Şubat’ta TOBB Merkezi’nde bir araya geldi ve gerilimin azaltılması için ’sivil toplum olarak gerekenin yapılması’ kararını aldı.

GÜL: GERİLİMİ KALDIRIN

Aynı gün Köşk’e çıkan Hisarcıklıoğlu, Gül’e sivil toplumun kaygılarını aktardı ve “Üzerimize düşen bir şey var mı?” diye sordu. Gül de, “siyasi liderler arasında uzlaşma sağlanarak gerilimin ortadan kaldırılmasını” önerdi.

Gül uzlaşma yönünde bir sinyal alınması halinde durumu değerlendireceğini belirterek uzlaşma çabaları bitene kadar anayasa değişikliğini bekleteceğini söyledi.

HİSARCIKLIOĞLU İKİ KEZ BAYKAL'LA GÖRÜŞTÜ

Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde CHP lideri Deniz Baykal, MHP lideri Devlet Bahçeli ve DSP lideri Zeki Sezer’le temas kuruldu. CHP ile teması Hisarcıklıoğlu bizzat yürüttü ve iki kez Baykal’la görüştü.

Baykal’la ilk görüşmesini 20 Şubat’ta yapan Hisarcıklıoğlu, apar topar Köşk’e çağrıldı. O gün TOBB’da 2008’in Konsey Toplantısı’nı yapan Hisarcıklıoğlu, konuk olarak Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan’ı ağırlıyordu. Toplantının ortasında Bakan Çağlayan’a dönerek fısıldaşan ardından da salondan çıkan Hisarcıklıoğlu, 1 saat sonra döndü.

Masadakilerin önemli bir kısmı ne gelişmeleri ne de Hisarcıklıoğlu’nun Köşk’e gelişmelerle ilgili bilgi vermek amacıyla çağrıldığını bilmiyordu. Görüşmede, sivil girişimin gidişatıyla ilgili Gül’e bilgi veren Hisarcıklıoğlu’nun, umutlu ifadeler kullanamadığı sonradan öğrenildi.

TÜM PARTİLER ANLAŞSIN, ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ VETO EDİLSİN

Hisarcıklıoğlu, 22 Şubat’ta Baykal’la ikinci kez görüştü. “17. maddeyi üzerinde anlaştığımız bir metinle çıkaralım. Anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi’ne götürmeyin” önerisini kabul etmeyen Baykal, “türban sorunuyla ilgili bu yıl ortak bir çözüm bulunması için tüm partiler ortak açıklama yapmayı kabul ederse Cumhurbaşkanı anayasa değişikliğini veto edecek” formülüne de yanaşmadı.

BAYKAL OLMAZ DEDİ

Baykal’ın iki formüle de kesin bir dille “Olmaz” demesi üzerine girişim çözüldü. Cumhurbaşkanı’na son durum hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu, misyonunu tamamladı. Akşam saatlerinde de Gül’ün onay kararı kamuoyuna duyuruldu.

BAYKAL: TEKLİF SAMİMİYETSİZDİ

Baykal, Başbakan Erdoğan’ın kendisine Hisarcıklıoğlu aracılığıyla iki teklif ilettiğini söyledi. Ve şöyle dedi: “İlk öneri, ’Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyin’şeklinde oldu. İkinci teklif ise Anayasa Mahkemesi’ne gidilmemesi durumunda, ek 17. maddeyi bizim düzenlememiz şeklindeydi. Teklifi ilk duyduğumda şaşırdım, çok garipsedim. Samimiyetsizdi. Başbakan, Anayasa Mahkemesi’nden korkuyor. Bana haber yolluyor. ’Ek 17. madde nasıl isterse, öyle çıkar’ diyor. Sen 17. madde ile ilgili MHP ile protokol yapmadın mı? Bu teklifi göndermek için MHP’den izin aldın mı? “

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious