Anayasa değişikliği paketi 21 Ekim'de oylanacak

Anayasa değişikliği paketi 21 Ekim'de oylanacak.12106
  • Giriş : 04.08.2007 / 13:58:00

Anayasa değişikliği paketinin 21 Ekim'de oylanacağı referandumda sınırlarda oy kullanacaklar için hazırlıklar yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa değişikliği paketinin 21 Ekim'de oylanacağı referandumda Kapıkule ve İpsala karayolu gümrük kapılarıyla Antalya, İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen, Kayseri Erkilet, Adana Şakirpaşa havalimanları gümrük kapılarında oy kullanılacak.

Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK), Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de içeren Anayasa Değişikliği paketinin oylanacağı referandumda oy kullanılacak gümrük kapılarını belirleyen kararı, oy verme işlemine ilişkin esaslarla basın-yayın kuruluşlarının uyacağı yayın ilkelere ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin dünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün son üç yılın eylül ve ekim aylarında gümrük kapılarından giriş ve çıkışları gösteren istatistikleriyle 3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde kullanılan oy miktarları gözönüne alınarak, referandumda oy kullanılacak gümrük kapıları Kapıkule ve İpsala karayolu gümrük kapıları; Antalya, İzmir-Adnan Menderes, Ankara-Esenboğa, İstanbul-Atatürk ve Sabiha Gökçen, Kayseri-Erkilet ve Adana-Şakirpaşa havalimanları olarak belirlendi.

OY VERME 11 EYLÜL'DE

YSK kararına göre, gümrük kapılarında oy verme işlemi 11 Eylül 2007 Salı günü başlayacak, 21 Ekim 2007 Pazar günü sona erecek. Oy verme işleminde, filigranlı sarı renkteki zarflar ile beyaz renk üzerine "Evet", kahverengi renk üzerine "Hayır" ibareleri bulunan birleşik oy pusulaları ile "Evet" veya "Tercih" mührü kullanılacak. Bu gümrük kapılarında belirlenen 11 Eylül'den itibaren tatil günleri de dahil 24 saat oy kullanılabilecek.

YSK'nın bu çerçevede oy verme işlemine ilişkin esaslarla ilçe seçim ve sandık kurullarının görev ve yetkilerini içeren bir genelge de yayımladı

OYLAMAYA KATILACAK OLANLAR

Gümrük kapılarında, Türkiye'de seçmen kütüğüne yazılı olmayan, yurt dışında 6 aydan fazla ikamet eden, oy verme günü olan 21 Ekim 2007 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olan, oy vereceği günde yurda giriş veya çıkış yapan, çifte vatandaş olup da Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ibraz eden Türk vatandaşları oy kullanabilecek. Oy verme isteminde bulunacaklar, pasaportlarını sandık kurulu başkanına gösterecek. Pasaporttan başka bir belgeyle oy kullanılamayacak. İlçe seçim kurulları, oy vermenin düzenli yürütülmesini sağlamak için gerekli bütün önlemleri almak ve oy verme işlemlerini denetlemekle yetkili ve görevli olacak.

YAYIN İLKELERİ

YSK, seçimin düzen içinde ve dürüst yapılması için basın-yayın kuruluşlarının uyacağı yayın ilkelerini de belirledi. Buna göre, oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türlü haber, röportaj gibi programlar veya reklamlar yoluyla kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek yayınlarda bulunulamayacak. Radyo ve televizyon kuruluşları, 2 Ağustos 2007 tarihinden 19 Ekim 2007 saat 24:00'e kadar Anayasa değişikliğiyle ilgili olarak tek yönlü, taraf tutan; siyasi partilerin propaganda konuşmaları dışında propagandaya ilişkin yayın yapamayacak.

Radyo ve televizyon kuruluşları halk oylamasıyla ilgili reklam yayınlayamayacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious