Anayasa değişikliği paketi hazır!

Anayasa değişikliği paketi hazır!.7308
  • Giriş : 27.04.2009 / 06:30:00
  • Güncelleme : 26.04.2009 / 23:44:41

Kısmi anayasa değişikliğine son şeklini veren AK Partili kurmaylar muhalefetin görüşünü alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti'nin hukukçu kurmayları, gelecek hafta TBMM Başkanı Köksal Toptan'a ve muhalefete götürecekleri Anayasa Değişikliği paketine son şeklini verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla önceki gün TBMM'deki AK Parti Grup Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıya Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'in yanı sıra Meclis eski Başkanı Bülent Arınç, Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya katıldı. AK Parti'nin gelecek hafta muhalefete götüreceği pakette yer alan düzenlemeler özetle şöyle:

Parti kapatmalar zorlaşıyor

AK Parti'nin önceliği, siyasi partilerin güvence altına alınması. Parti kapatılmasının zorlaştırılması için Venedik Kriterleri olarak bilinen evrensel ölçüler esas alınacak. Böylece, şiddeti siyasi bir araç olarak kullanmadığı sürece, partiler kapatılmayacak.

HSYK ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları yargıya açılıyor.

BİREYSEL BAŞVURU HAKKI

ANAYASA Mahkemesi'ne vatandaşların da bireysel başvuru yapabilmesini sağlayan düzenleme hazırlandı. Türkiye'den Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yapılan- başvuruları azaltan bu düzenleme AB'nin de beklediği düzenlemeler arasında.

Ombudsmanlık öncelikli

İPTAL edilen omdusmanlık yasası, Anayasa Değişikliği ile hayata geçirilecek. Vatandaşların sorunlarını yargıya taşımadan çözebileceği ombudsmanlık sistemi, AK Parti'nin önem verdiği konuların başında yer alıyor.

AK Parti yönetimi ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştirmek için eski Başkan Mustafa Bumin'in hazırladığı '11 yerine 21 üyeden oluşan ve üyelerinin 3'te birinin TBMM'den seçilen isimlerden oluştuğu' formülü Anayasa Değişikliği olarak hazırladı.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*