"Anayasa değişikliği takvimi zor"

  • Giriş : 29.03.2008 / 14:32:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan AKP'nin parti kapatmaları zorlaştıracak Anayasa değişikliği çalışmaları konusunda bir takvim belirlemenin mümkün olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toptan, Büyük Anadolu Oteli'ndeki Türkiye Kamu-Sen 3'üncü Olağan Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

Ülkede artan gerilimle ilgili konuşan Toptan, Türkiye'nin hassas bir dönemden geçtiğini belirterek, "Gün, böylesi gergin ortamın kim tarafından yahut kimler tarafından ve niçin meydana getirildiğini sorgulama günü değildir. Gün, bu ortamdan çıkmayı sağlayacak akılla düşünme günüdür" dedi.

TBMM Başkanı, son günlerde Türkiye'de artma eğilimi görülen gerilimin yumuşatılması için başta konfederasyonlar olmak üzere sivil toplum örgütlerinin anlamlı bir sağduyu girişimini takdirle izlediklerini ifade etti.

Toptan, Kamu-Sen'in de içinde yer aldığı bu çağrıları yürekten desteklediğini söyledi. Türkiye'nin hassas bir dönemden geçtiğini ifade eden Toptan, "Bu olumsuz ortamdan süratle çıkmak zorundayız. Bu hepimizin görevidir. Siyasetçinin de sendikacının da işadamının da hukukçunun da görevidir" diye konuştu.

"Gün, böylesi gergin ortamın kim tarafından yahut kimler tarafından ve niçin meydana getirildiğini sorgulama günü değildir" diyen Köksal Toptan, "Gün, bu ortamdan çıkmayı sağlayacak akılla düşünme günüdür. Gün ideolojilerimizi, heyecanlarımızı, şahsi hedeflerimizi, kişisel amaçlarımızı bir kenarak oyup, herkes için lazım olan ortak aklı hayata geçirme günüdür. Türkiye'de herkes huzur ve istikrar istemektedir. Bu hepimiz için gereklidir. Kaos ve gerginlik, sadece Türkiye'de dizleri üzerine düşmemizi isteyenlerin arzusudur" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin ihtiyacı olan güven ve istikrar ortamını bozmamak için herkesimin ellerini biraz daha uzatmasını isteyen Toptan, ülkenin bu süreçten başarıyla, kaybederek değil kazançlı çıkmasını sağlamak için her şeyin yapılması gerektiğini vurguladı.

Toptan, Türkiye'nin krizlerden istikrara geçmenin, ekonomik ve sosyal alanda çok önemli başarılara imza atmanın örneğini defalarca dünyaya gösterdiğine işaret etti.

Köksal Toptan, "Bu ülkenin potansiyeli var, bu ülkenin imkanları var, bu ülkenin fırsatları var. Öyle ümit ediyorum kisahip olduğumuz dinamiklerle sağduyu ortamını yakalayıp bu gergin görünen havadan da inşallah kurtulacağız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious