"Anayasa değişikliğinin zamanlaması önemli"

  • Giriş : 26.03.2008 / 12:03:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, parti kapatılmasının zorlaştırılması konusunda Anayasa değişikliğine karşı olmadığını belirterek, ancak zamanlaması konusunda, partiler arasında görüş alışverişinde bulunulmasında yarar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toptan, TBMM'de, gazetecilerin, "Parti kapatılmasının zorlaştırılması konusunda Anayasa Değişikliği yapılmasına karşı mısınız?" sorusuna karşılık, "Karşı değilim. Kolay parti kapatılmamalı. Ancak zamanlaması konusunda belki partilerarası bir görüş alışverişinde bulunmakta, tartışmakta yarar var diye düşünüyorum" dedi.

Bir gazetecinin, "Sizin bir girişiminiz olacak mı, Meclis'te, liderlerle görüşmek konusunda..." sorusuna ise TBMM Başkanı Toptan, "Hayır, şu anda benim gündemimde böyle bir şey yok" yanıtını verdi.

"STK'ların çağrısını yürekten destekliyorum"

TBMM Başkanı sivil toplum örgütlerinin bugünkü çağrısını yürekten desteklediğini belirterek, "Türkiye'nin sağlıklı, akılla düşünmeye ihtiyacı var. Türkiye'nin şiddetle, bir yumuşama ortamına ihtiyacı var. Ben de pazartesi günü yaptığım açıklamada bunu dile getirmiştim. O nedenle sivil toplum örgütlerinin bu çağrısını önemsiyorum" diye konuştu.

Herkesin böyle bir sağduyu çağrısına uymaya ihtiyacı olduğunu, bunun parlamenter sistemin gereklerinden de birisi olduğunu ifade eden Toptan, "Türkiye'nin şiddetle böyle bir yumuşama ortamına ihtiyacı vardır. O nedenle arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious