Anayasa Değişiklik Paketi halkın önünde

Anayasa Değişiklik Paketi halkın önünde .9376
  • Giriş : 11.09.2007 / 10:39:00

Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişikliği paketinin halk oylamasına sunulmasına ilişkin süreç işliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugün itibariyle gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı. Atatürk Havalimanı'nda da sabah saat 07:00' de sandıklar kuruldu. Toplam 15 sandığın kurulduğu havalimanında ilk saatlerde hiç kimsenin oy kullanmaması dikkat çekti. Sandık görevlileri vatandaşların referandum hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmadıklarını, ilgi azlığının bundan kaynaklandığını belirtti.

Anayasa değişikliğini oylayacak yurt dışında yaşayan vatandaşların oylarını kullanabileceği gümrük kapılarından biri olarak Yüksek seçim Kurulu tarafından belirlenen Atatürk Havalimanı'nda oy kullanma işlemi başladı. Yurt dışına çıkan vatandaşların kullandığı iki kapıya ve yurt dışından gelen vatandaşların kullandığı tek kapıya toplam 15 sandık kuruldu. Saat 07:00'da kurulan sandıklara ilginin yok denecek kadar az olduğu gözlendi. Sandık görevlileri vatandaşların referanduma ilişkin yeteri kadar bilgiye sahip olmadıklarını ilginin bu yüzden az olduğunu belirtti. İlk saatlerde oy kullanan kimse olmayınca sandık görevlilerinin de kendi aralarında konuşarak zaman geçirmeye çalıştı.

3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde kullanılan oy miktarları gözönüne alarak, Kapıkule ve İpsala karayolu gümrük kapıları; Antalya, İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen, Kayseri Erkilet ve Adana Şakirpaşa havalimanlarını oy kullanma yerleri olarak belirlendi. Belirlenen gümrük kapılarında 11 Eylülden itibaren tatil günleri de dahil 24 saat oy kullanılabilecek. Gümrük kapılarında, Türkiye'de seçmen kütüğüne yazılı olmayan, yurt dışında 6 aydan fazla ikamet eden, oy verme günü olan 21 Ekim 2007 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olan, oy vereceği günde yurda giriş veya çıkış yapan, çifte vatandaşlık hakkı olup da Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ibraz eden Türk vatandaşları oy kullanabilecek. Oy verme isteminde bulunacaklar, pasaportlarını sandık kurulu başkanına gösterecek. Pasaporttan başka bir belgeyle oy kullanılamayacak.

İlçe seçim kurulları, oy vermenin düzenli yürütülmesini sağlamak için gerekli bütün önlemleri almak ve oy verme işlemlerini denetlemekle yetkili ve görevli olacak.

Oy verme işleminde, filigranlı sarı renkteki zarflar ile beyaz renk üzerine ''Evet'', kahverengi renk üzerine ''Hayır'' ibareleri bulunan birleşik oy pusulaları ile ''Evet'' veya ''Tercih'' mührü kullanılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious