Anayasa Değişiklik Paketi'nde ne var?

Anayasa Değişiklik Paketi'nde ne var?.12923
  • Giriş : 28.04.2009 / 22:26:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:27:18

AKP'nin hukukçu kurmayları değişikliklerin bir haftaya kadar meclis başkanlığına sunulması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Anayasa Değişiklik Paketi çalışmaları hızlandı. Değişiklikle parti kapatmalar zorlaştırılacak, "insan onuruna dokunulamaz" ibaresine yer verilecek, kadın ve çocuklara pozitif ayrımcılık anayasada yer alacak.

AK Parti'nin bir hafta içinde TBMM Başkanlığı'na sunmaya hazırlandığı Anayasa Paketi'nin detayları belli oldu.

AK Parti'de Anayasa Değişikliği ile ilgili hazırlıkları Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile grup başkan vekilleri Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ yürütüyor.

82'NİN FELSEFESİ DE DEĞİŞECEK

Paketle, halen kullanımda olan 1982 Anayasası'nın sadece maddeleri değil felsefesi de değişiyor.

YARGI REFORMU DA PAKETE

Kısa bir süre sonra Meclis Başkanlığı'na sunulacak pakette Cumhurbaşkanı ve TBMM'nin görev süresi, ombudsmanlık, yargı reformu, yerel seçim tarihinin değişmesi ve Anayasa'ya bireysel başvuru hakkı gibi düzenlemeler yer alıyor.

PARTİ KAPATMALARA VENEDİK KRİTERİ

Siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması, Anayasa değişiklik paketinin en önemli düzenlemelerinin başında geliyor. Parti kapatmalarında Venedik Kriterleri esas alınacak. Şiddet ve teröre bulaşmadığı sürece partiler kapatılmayacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın kapatma davası açma yetkisi elinden alınırken, karar Japonya ve Almanya'da olduğu gibi Parlamento'nun veya bir kurulun onayına bırakılacak.

İNSAN ONURUNA DOKUNULAMAZ

Anayasa değişiklik paketine temel hak ve hürriyetlerle ilgili önemli bir düzenleme de ekleniyor. Anayasa'nın "Temel hak ve hürriyetlerin niteliği" başlıklı 12. maddesinin giriş cümlesine "insan onuruna dokunulamaz" ibaresi konuluyor.

ONUR ZEDELEMEK ANAYASA SUÇU

Böylece, gözaltı ve sorgulamalarda onur zedeleyici davranışlarda bulunmanın karşılığı anayasal suç olacak. Kameralar önünde gözaltı ve arama işlemleri de son bulacak.

POZİTİF AYRIMCILIK ANAYASAYA GİRİYOR

Anayasa paketinde kadın, çocuk, engellilerle ilgili de önemli bir düzenlemeye yer veriliyor. Anayasa'nın "kanun önünde eşitlik" başlıklı maddesine ekleme yapılacak. Kadınlar, çocuklar, engelliler lehine yapılacak yasal düzenlemelerin eşitlik ilkesine aykırı olmadığı belirtilecek.

DEĞİŞİKLİK PAKETİ'NE CHP NE DER?

Değişiklik konusunda Ana Muhalefet partisinin tavrı önemli. Çünkü AK Parti bu değişikliği tek başına yapma taraftarı değil. Ancak CHP çaplı bir Anayasa Değişikliği bu Meclisin yapamayacağını iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*