'Anayasa en fazla görüş birliğiyle olmalı'

'Anayasa en fazla görüş birliğiyle olmalı'.10147
  • Giriş : 04.03.2008 / 08:52:00

Prof. Dr. Ergun Özbudun, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ve yeni anayasanın mümkün olabilecek en fazla görüş birliğiyle kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

New York'un Columbia Üniversitesinde ''Türkiye'nin Yeni Anayasa Taslağı'' konulu uluslararası konferans sona erdi.

Konferans kapsamında düzenlenen yuvarlak masa toplantısına AK Parti Genel Başkan Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Prof. Dr. Ergun Özbudun ve AK Parti milletvekili Cüneyt Yüksel katıldılar.

Prof. Dr. Özbudun yaptığı son değerlendirme konuşmasında, ''yeni bir anayasaya ihtiyacımız var ve bu anayasa mümkün olabilecek en fazla görüş birliğiyle (konsensüsle) kabul edilmeli'' dedi. Bu iki durumun aynı anda olmasının pek gerçekçi olmadığından da söz eden Özbudun, Türkiye'de kamuoyunun ''din ile devlet arasındaki ilişkinin tanımı, vatandaşlığın tanımı, azınlıklar için kültürel haklar, anadilinde eğitim gibi konularda bölünmüş olduğunu ve kutuplaşma görüldüğünü'' vurguladı.

Anayasa üzerinde mümkün olan en fazla uzlaşıya ulaşılması zor olsa da yeni anayasa fikrinden vazgeçilmemesi gerektiğini belirten Özubudun, ikinci seçenek olarak AK Parti'nin oylarıyla taslağın Meclisten geçirilmesinin doğru olacağına işaret etti. Bu noktada Türkiye'nin ''sihirli formüle'' sahip olmadığını belirten Özbudun, AK Parti'nin MHP ile anayasada değişiklik yapılmasıyla ilgili ''sınırlı işbirliği'' yaptığını, bu işbirliğinin uzun dönemli olamayacağını kaydetti.

Özbudun, MHP ile ''TCK'nin 301 maddesinin değiştirilmesi, vatandaşlığın tanımında ya da anadilde eğitim görme gibi konularda işbirliği yapmanın olanaksız olduğunu'' belirtti. Prof. Dr. Özbudun, ''o zaman bu yolda AK Parti tek başına yürümeli'' diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Başkan Yardımcısı Fırat da yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de anayasa ihtiyacının olduğunu belirterek, ''siyasette imkanların sanatını kullanmak zorunda olduklarını'' söyledi. 1982 Anayasası'nın sadece ''5 general arasındaki mutabakatla'' kabul edildiğini savunan Fırat, ''bu Anayasa 21. yüzyılda AB yolundaki ilerleyen Türkiye'nin ihtiyacını karşılar mı?'' dedi.

1982 Anayasası'nın Türkiye'de geniş bir kitle tarafından ''antidemokratik ve antibireysel'' bulunduğunu ve ''Türkiye'ye dar geldiğini'' belirten Fırat, Türkiye Barolar Birliği, TÜSİAD, TOBB gibi sivil toplum kuruluşları ve CHP, DTP, DYP ve ANAP gibi siyasi partilerin yeni anayasa önerileri bulunduğunu anımsattı.

Fırat şöyle konuştu:

''Ama şimdi biz 1982 Anayasası'nı değiştirmek istediğimizde ve AK Parti olarak öneri getirdiğimizde bazı kesimler Anayasa Değişikliği yapamayacağımızı söylüyorlar. CHP Başkanı Deniz Baykal, askeri darbe ve hatta idam sehpası gibi seçenekleri göze almamız gerektiğini ifade etmiştir.''

Fırat, ''ilkel'' diye nitelendirdiği bazı kesimlerce AK Parti'ye oy verenlerin ''teneke kafalı, karnını kaşıyan ilkel kişiler oldukları'' yönünde çok çirkin sözlerin söylendiğini de belirterek ''şimdi böyle bir durumda TBMM'de mutabakatı nasıl sağlayacağımızı bu toplantıya katılan hocalarımız anlatırlarsa sevinirim'' diye konuştu.

Fırat, şöyle devam etti:

''Biz yeni anayasa hazırlanması yönünde oluşan talebe öncelik verdik, Bilim Kuruluna böyle bir anayasa tasarısı hazırlattık. Partimiz tasarı üzerinde çok oynamamıştır. Partimiz taslağı açıklayınca 3-4 ay toplumda genel tartışma süreci başlatacağımızı söyledik.''

Tasarının daha sonra yapılan değişikliklerle TBMM Anayasa Komisyonuna sevk edileceğini anlatan Fırat, tasarı üzerindeki tartışmanın Anayasa Komisyonunda da 3-4 ay süreceğini ve bu tartışmanın toplumun gözü önünde olacağını vurguladı. Tasarının daha sonra TBMM Genel Kurulunda da 4-5 ay tartışılacağını anlatan Fırat, ''sonuçta tasarıyı 550 milletvekili kabul etse bile referanduma sunulacağını söyledik'' dedi.

Fırat, bir soru üzerine, Türkiye'de son 57 yılda demokrasiye geçildiğini, darbe ve darbe girişimleri dikkate alındığında ise her 10 yılda bir demokrasinin sekteye uğradığını, 1960'daki askeri darbenin ardından Başbakan ve iki bakanının idam edildiğini, ancak bu tür olayların bir daha asla yaşanmayacağını vurguladı. Fırat, ''her şeye rağmen Türkiye gelişen bir demokrasiye sahip ve biz de ümitliyiz'' dedi.

Üniversitede türban konusunun kutuplaşmaya yol açıp açmadığı yönündeki bir soru üzerine ise Fırat, ''peki bu anayasa değişikliğinden önce türban takan kızların okuyamaması bir kutuplaşma değil midir?'' dedi. Fırat, insanların özgürlük alanının ''kimi fobilere dayanarak'' daraltılmasını istenmenin kendini demokrat olarak tanıtan birini rahatsız edip etmediğini merak ettiğini de belirtti. ''Toplumlar korkular üzerinde yönetilemez'' diyen Fırat, Nazi dönemi Almanya'sından örnek de vererek ''komşuları alınıp götürülürken ses çıkarmayanlar bir gün sıra kendilerine geldiğinde ne yaptılar?'' dedi.

AK Parti Mardin milletvekili Cüneyt Yüksel de Hükümetin anayasa reformu planını AB'nin de memnuniyetle karşıladığını belirterek ''bu demokratik bir felsefe çerçevesinde yeni bir anayasa kabul etmek için tarihi bir fırsattır'' diye konuştu.

-MEŞRULUK SORUNU-

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Prof. Dr Andrew Arato ise AK Partinin tek başına anayasayı değiştirme planının sorun çıkaracağını görüşünü savunarak, ''bunun meşruiyet sorunu çıkaracağına inandığını'' belirtti.

Arato, Anayasa'yı değiştirme konusunda aceleci davranılmaması gerektiğine inandığını belirterek, referanduma gidilmesinin de mantıklı olmadığı görüşünü savundu.

Prof. Dr. Özbudun, Arato'ya yanıt vermek istediğini belirterek, Anayasa değişikliğini sadece AK Parti'nin değil, aslında diğer partilerin de istediğini belirtti. Özbudun, 2007 yılındaki seçimler sonucunda Türkiye'deki seçmenlerin yüzde 85'inin Mecliste temsil edildiğini belirterek, ''yeni anayasanın meşruiyet sorunu ortaya çıkarmayacağı'' görüşünü dile getirdi.

Prof. Dr. Özbudun, ''21. yüzyılda demokratik olduğunu söyleyen bir ülke 1982 Anayasası'yla yoluna devam edemez'' dedi ve referandumun ideal sonuç olmasa da anayasaya ''popüler desteği'' gösterme açısından önemli olduğunu kaydetti.

Toplantıya Fırat, Özbudun ve Yüksel'le birlikte Amerikalı ve diğer yabancı profesörler de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious