Anayasa Mahkemesi, CHP'yi umutlandırdı

Anayasa Mahkemesi, CHP'yi umutlandırdı.12784
  • Giriş : 06.03.2008 / 16:44:00

CHP, Anayasa Mahkemesi'nin, üniversitelerde türban yasağını kaldırmayı amaçlayan Anayasa değişikliğine ilişkin yapılan iptal ve yürütmeyi durdurma başvurusunu kabul etmesini olumlu karşıladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişikliğin iptali için CHP ve DSP'nin yaptığı başvuruyu incelediğini ve başvurunun şekil şartlarının yerine getirildiğine karar verdiğini söyledi.

Başvurunun süresinde, yeterli imzayla ve formata uygun olarak yapıldığının mahkeme tarafından tespit edildiğini anlatan Okay, "Mahkeme esastan incelemek üzere bir karar aldı. Bu Anayasa Mahkemesi'nin ön incelemesidir, o ön incelemeden geçmiştir. Bundan sonraki süreçte, Anayasa Mahkemesi dosyayı öncelikle inceleyecektir. Hem Anayasa 'nın 149. maddesi buna amirdir, hem de yürürlüğün durdurulması talebimiz vardır. Anayasa Mahkemesi kısa bir süre içinde karar verecektir diye düşünüyoruz. Bu işin bir başlangıcıdır ve devam edecektir" diye konuştu.

Bazı siyasetçilerin, bazı çevrelerin, 'Anayasa Mahkemesi bunu gelir gelmez reddeder, incelemez bile' dediğini, ancak bunun böyle olmadığının ortaya çıktığını vurgulayan Hakkı Suha Okay, "Anayasa Mahkemesi bu konuda görevli olduğunu kabullenmiş, bundan sonraki süreçte bunu bir karar aşamasına taşıyacağını belirlemiştir" dedi.

Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Anayasa Mahkemesi'nin CHP ve DSP'nin yaptığı başvuruyu incelediğini ve şekli şartların yerine getirildiğine karar verdiğini söyledi. Mahkemenin başvuruyu reddetmediğini ancak, özüne girilip girilmeyeceğinin farklı bir konu olduğunu vurgulayan Anadol, bu konuda da mahkemenin sırası geldiğinde karar verceğini ifade etti.

AK Partililerin, 'Anayasa Mahmekesi bu davaya bakmaz bile' dediklerinin hatırlatılması üzerine Kemal Anadol, "Olmadı öyle. Anayasa Mahkemesi'nin bu şekilde bakmaya karar vermesi, olumlu bir durumdur bizim için" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious