Anayasa Mahkemesi flaş kararı için kim ne dedi?

Anayasa Mahkemesi flaş kararı için kim ne dedi?.10124
  • Giriş : 05.07.2007 / 19:38:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 16:23:25

Anayasa değişiklik paketinin iptalinin reddedilmesi kararının yankıları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi'nin, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin başvuruları reddetmesinin yankıları sürüyor.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişiklik paketinin iptali isteminin Anayasa Mahkemesi'nce reddedilmesiyle ilgili olarak, ''Gerekçeli kararı görmeden herhangi bir açıklama yapmam'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Düzce'de partisi tarafından düzenlenen miting öncesi özel bir hastanenin açılışı ve AK Parti İl Teşkilatı hizmet binasının açılış törenine katıldı.

Açılış öncesi yol boyunca halkı selamlayan Erdoğan, çocuklara eşi Emine Erdoğan ile birlikte oyuncak dağıttı.

Başbakan Erdoğan, Özel Sivrikaya Hastanesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu tür özel alanların açılmasının yeni düzenlenen sağlık reformu ile gerçekleştiğini söyledi.

Açılış sonrası bir gazetecinin Anayasa Mahkemesi'nin anayasa değişiklik paketinin iptali istemini reddetmesiyle ilgili sorusu üzerine Erdoğan, ''Gerekçeli kararı görmeden herhangi bir açıklama yapmam'' dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Düzce AK Parti İl Teşkilatı binasının açılışını yaptı.

Konuşmaların ardından miting alanına geçildi.

 

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesinin aldığı kararla, halkın cumhurbaşkanını kendi serbest iradesiyle sandıkta seçebileceğini söyledi.

Arınç, Manisa Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin Ahmetli ek binasının açılış törenine katıldı. Tören sırasında kendisine ulaşan bir telefonla, Anayasa Mahkemesinin kararını öğrenen Arınç, konuşmasına kararı değerlendirerek başladı. Arınç'ın, Anayasa Mahkemesinin, Anayasa Değişikliği konusunda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP'nin başvurusunu ret ettiğini açıklamasını, vatandaşlar alkışlarla karşıladı. Arınç, bu kararla, yapılan anayasa değişikliklerinin bu şekliyle kabul edilmiş bulunduğunu ve 21 Ekimde halkın 11. cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığı gideceğini söyledi. Bülent Arınç, şöyle konuştu:

''Halkın kendi cumhurbaşkanını seçmesi, Meclisimizin yaptığı anayasa değişikliğiyle mümkün oldu, bundan dolayı çok sevinçliyim. Çünkü cumhur millet demektir. Millet de başkanını artık kendi serbest iradesiyle sandıkta referandumla seçmiş olacaktır. Böylelikle kördüğüm haline getirilmiş olan cumhurbaşkanlığı seçimi de halk tarafından gerçekleştirilecek. Şimdiden 11. Cumhurbaşkanı kim olacaksa, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.''AK Parti Grup Başkanı Vekili Salih Kapusuz, Anayasa Mahkemesi'nin red kararını "doğru bir karar" olarak nitelendirdi. CHP'li Meclis Adalet Konmisyonu Üyesi Orhan Eraslan ise öncelikli olarak gerekçeli kararın görülmesi gerektiğini belirterek, "Yüksek Mahkeme kararı. Uyulmasından başka bir şey söz konusu olamaz." değerlendirmesinde bulundu.

 

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin doğru bir karar olduğunu, Anayasa Mahkemesi'nin kararının da bunun tescili anlamını taşıdığını söyledi.

Mumcu, Anayasa Mahkemesi'nin, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP tarafından yapılan başvuruları reddetmesiyle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin kararının hayırlı olmasını diledi.

Mumcu, TBMM'de 5'te 3'ün üzerinde bir çoğunlukla kabul edilen Anayasa değişikliğinin doğru bir karar olduğunu kaydetti. Anayasa Mahkemesi'nin bugünkü kararının da bunu tescil etme anlamında olduğunu belirten Mumcu, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin bürokratik bir Cumhuriyet değil demokratik bir Cumhuriyet olması için Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gerekir'' dedi.

Erkan Mumcu, değişiklik paketinin referandumda yüzde 60'ın üzerinde bir oyla kabul edileceğini düşündüğünü kaydetti.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, kararı Anayasa'nın hem ruhuna hem yapısına uygun olan bir karar olarak değerlendirdi 'Önceden alınan kararlarla bir araya getirdiğiniz zamanda karmaşa sürecek gibi gözüküyor.' diyen Fırat, 'Referandumun önü açıldı ama referandumun sürecini kısaltan yasa veto edilerek meclise gönderildi. Şimdi ne kadar erkene alırsanız alın 22sinde referandumu yapabilmek imkânsız gibi görünüyor. Daha sonraki bir tarihte olacak bu.' dedi. Fırat, 'Tahmin ediyorum ki, MYK konuyu değerlendirmek üzere toplanacaktır. Belki onun akabinde meclis olağanüstü toplantıya çağrılabilir. Referandum yasasının bir daha görüşülmesi gerekebilir. Yani çözülmesi oldukça zor problemler bekliyor gibi geliyor.' şeklinde konuştu.

 

AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, Anayasa Mahkemesi'nin kararını değerlendirdi. Kapusuz, "Doğru bir karar. Milletin kendi iradesi ile Cumhurbaşkanını aracısız olarak seçiyor olmasını kutluyorum. Memleketimiz için güzel bir adım. Hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 

CHP'li Meclis Adalet Komisyonu Üyesi Orhan Eraslan ise öncelikle gerekçeli kararın görülmesi gerektiğini belirtti. Eraslan, "Yüksek Mahkeme kararı. Uyulmasından başka bir şey söz konusu olamaz." şeklinde konuştu.

 

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ercan, Anayasa Mahkemesinin cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP tarafından yapılan başvuruları reddetmesini ''Artık halk konuşacak, birileri değil'' diye değerlendirdi.

Ercan, Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararını değerlendirirken, ''Artık iş halkın iradesine kalıyor. Referanduma gidilecek. Halk iradesini ortaya koyacak. Hayırlı olsun'' diye konuştu.

''Artık halk konuşacak, birileri değil'' diyen Ercan, ''Biz, kendi iktidar kaynağımızı halkın iradesinde aradık. Başka bir güce dayanmadık. Bizim misyonumuz fikri yapılanmamıza en uygun düşen yöntem bu. Halkın üstün iradesi... Doğrusunu budur'' görüşünü kaydetti.

 

Ergun Özbudun (Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi):

Anayasa Mahkemesi doğru bir karar vermiştir. İptal fevkalade hatalı olurdu, Anayasa Mahkemesi'nin inandırıcılığı ve güvenilirliğini tartışmaya açardı. Hele CHP ve Cumhurbaşkanının iptal gerekçelerinde olduğu gibi paketin tümünün iptali hiçbir şekilde savunulamayacak bir hukuki hata olurdu. Bu hatadan kaçınılmıştır. bundan sonra süreç umarım ki normal demokratik kanallardan yürümeye devam edecektir. Anayasa Mahkemesi'ni bu kararından dolayı kutluyorum.

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Anayasa Mahkemesinin, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP tarafından yapılan başvuruları reddetmesini değerlendirirken, kararın, Cumhurbaşkanı seçimini kolaylaştırdığını söyledi.

Topuz, Anayasa Mahkemesinin kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören değişikliğin, referandumdan sonra uygulanabileceğini ifade etti.

22 Temmuzda yapılacak milletvekili seçiminden sonra oluşacak Meclisin, Cumhurbaşkanı seçimini yapacağını belirten Topuz, ''Meclis Cumhurbaşkanı seçimini yapacak ve 367 aranmayacak. Bunun sonucu odur. Meclis 184 ile açılacak ve Cumhurbaşkanı seçiminin birinci ve ikinci turlarında 367 'evet' oyu çıkmazsa, üçüncü turda 276 oyla seçim yapılacak. İşimizi kolaylaştırmıştır, Cumhurbaşkanı seçimini kolaylaştırmıştır. Meclis seçimden sonra toplandığında, çoğunluk, istediği kişiyi Cumhurbaşkanı seçme imkanı elde etmiş demektir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious