Anayasa Mahkemesi önüne siyah başörtüsü bırakıldı

Anayasa Mahkemesi önüne siyah başörtüsü bırakıldı.17524
  • Giriş : 06.06.2008 / 23:29:00
  • Güncelleme : 06.06.2008 / 23:27:37

Anayasa Mahkemesi'nin türban kararının ardından Türkiye'nin bir çok yerinde türban eylemleri düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

 Ankara'da ise türban kararını protesto eden 60 kişilik kadınlı-erkekli grup Mahkeme önüne siyap başörtüsü bıraktı.

Kendilerine genç siviller adını veren ve aralarında türbanlıların da bulunduğu yaklaşık 50 kişilik grup, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı protesto etmek için Galatasaray meydanı'nda toplandı.

"Ve Cumhuriyet’in Sonu" yazılı dövizler taşıyan grup adına basın açıklamasını okuyan Şengül Çiftçi, Anayasa Mahkemesi'nin son aldığı kararla Meclis'in yerine göz diktiğini savundu.

Çiftçi, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla sadece bir grup öğrencinin üniversitede okuması hakkını değil, Meclis'in yasama yetkisini de elinden aldığını öne sürdü

BBC ve El-Cezire gibi bazı yabancı kanallarında takip ettiği gösteri, basın açıklamasının ardından olaysız sona erdi.

Diyarbakır’da türban eylemi

Anayasa Mahkemesi’nin üniversitelerde türbanla ilgili düzenlemeyi iptal etmesinin ardından Diyarbakır’da bugün cuma namazı sonrasında Özgür-Der üyeleri kararı tekbir getirerek protesto etti.

Özgür-Der Şube Başkanı Serdar Yılmaz, Anayasa Mahkemesi’nin kararına saygı duymadıklarını belirterek, “Bu kararın saygı duyulacak, kabul edilecek ve içe sindirilecek bir tarafı yoktur. İnancımızı hedef alan hiçbir kararı kabul etmiyoruz. Mahkemeye de kararını da, bu kararın temelindeki resmi ideolojiyede saygı duymuyoruz” dedi.

Diyarbakır’da Ofis Camii’nde Cuma Namazı’nın ardından Özgür Der üyleri, Anayasa Mahkemesi’nen türbanla aldığı kararı protesto etti. Camiden ayrılan erkeklere, kadınlar da eşlik ederek, ‘Yargı başörtümden, kimliğimden, inancımdan elini çek’ ve ‘Başörtüsü Kuran’ın açık emridir yasaklanamaz’ yazılı pankartlar açıp, tekbir getirip Ofis Semtine yürüyüşe geçti.

Harem-selamlık yürüyüş sırasında sık sık, ‘Kahrolsun laik diktatörlük’, ‘Başörtüsü onurumuzdur koruyacağız’, ‘Teslim olmadık olmayacağız’, ‘Kahrolsun başörtüsü düşmanları’ sloganları attı.

“Anayasa Mahkemesi, bağlı olduğu anayasayı ezip geçmiş, kendi putunu yemiştir” diyen Yılmaz, “Bu nedenle karar halkın gözünde yok hükmündedir. Bu kararın saygı duyulacak, kabul edilecek ve içe sindirilecek bir tarafı yoktur. İnancımızı hedef alan hiçbir kararı kabul etmiyoruz. Mahkemeye de kararına da, bu kararın temelindeki resmi ideolojiyede saygı duymuyoruz” dedi.

Ankara'da mahkeme önüne başörtü

Ankara'da ise Anayasa Mahkemesi'nin türban kararını protesto eden 60 kişilik kadınlı-erkekli grup Mahkeme önüne siyap başörtüsü bıraktı.

Üzerinde" Anayasa mahkemesi kararı islami değerlere yönelik  bir baskıdır. Başörtüsü Allah'ın emridir. Bu emri ortadan kaldıracak hiçbir güç tanımıyoruz.Başörtüsü onurumuzdur, koruyacağız." yazılı başörtüsünü koyan göstericiler polisin müdahalesiyle olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious