Anayasa Mahkemesi toplandı

Anayasa Mahkemesi toplandı.12903
  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Anayasa Mahkemesi Heyeti, cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP'lilerin açtığı davayı görüşmek üzere saat 14.00'de toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Heyetin başvuruyu akşam saatlerinde sonuçlandırması bekleniyor.
CHP'liler, Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun yapıldığı TBMM'deki oylamada ''toplantı yeter sayısının 367'yi bulmadığı'' iddiasıyla 27 Nisan Cuma günü Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Başvuruya ilişkin raportörün raporunu dün alan yüksek mahkeme üyeleri, dün ve bugün öğle saatlerine kadar raporla ilgili incelemelerini yaptılar.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, toplantıya gelişinde bir gazetecinin ''Geçte olsa bugün kararı bekliyor muyuz?'' sorusuna ''İnşallah'' yanıtını verdi.
Bu arada, sabah saatlerinden bu yana çok sayıda basın mensubu Anayasa Mahkemesi'nde kararın açıklanmasını bekliyor. Televizyon kanallarının muhabirleri de Anayasa Mahkemesi önünde canlı bağlantılar yapıyorlar.
Mahkeme önündeki basın mensuplarını gören vatandaşlar merakla yaşananları izlerken, otomobiliyle mahkeme önünden geçen bir kadın sürücü aracının camını açarak ''Türkiye laiktir, laik kalacak'' diye bağırdı.

Tuğcu: Kararı bugün karara bağlamayı umuyoruz

Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davayı bugün karara bağlaması bekleniyor.
Anayasa Mahkemesi'nin bazı üyeleri mahkemeye gelişlerinde, dün gece raportörün raporu üzerinde çalıştıklarını belirterek, bugün geç de olsa davayı karara bağlamayı düşündüklerini söylediler.
Öte yandan, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanları Cumhur Ersümer ile Zeki Çakan'ın Yüce Divan'da yargılandıkları davanın bugün saat 10.00'da başlayacak duruşması öncesinde, sanık avukatlarının duruşmanın ertelenmesi yönünde dilekçe verdikleri öğrenildi.
Bu nedenle Yüce Divan heyetinin duruşma açıldıktan sonra yeni bir duruşma tarihi vermesi bekleniyor.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu da mahkemeye gelişinde gazetecilerin soruları üzerine, CHP'nin başvurusunu bugün karara bağlamayı umduklarını söyledi.

Raportörün görüşü RET

Raportör Hikmet Tülen'in başvuruya ilişkin hazırladığı raporda, karşıt tezleri sıralayarak, başvurunun reddinin gerektiği yönünde ifadeleri ağırlıklı olarak kullandığı ve yüksek mahkemenin başvuruyu görüşmeye yetkili olmadığı tezleri üzerinde durduğu bildirildi. Tülen'in raporunun kararı verecek olan 11 üye için bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Üyeler, başvurunun reddine karar verirse, seçim turları devam edebilecek. Aksi halde, erken seçim ihtimalini de barındıran tartışmalı bir süreç başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious