Anayasa Mahkemesi'nden 3 partiye ihtar

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Anayasa Mahkemesi, Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Milli Demokrat Halkın Partisi ve Özgür Toplum Partisi'ne ihtar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüksek Mahkeme, yaptığı gündem toplantısında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, HAK-PAR, Milli Demokrat Halkın Partisi ve Özgür Toplum Partisi'ne ihtar verilmesi, Türkiye Özürlüsüyle Mutludur Partisi'nin ise kapatılması istemlerini karara bağladı.

Anayasa Mahkemesi heyeti, HAK-PAR Kurucu Üyesi ve Genel Başkanı Abdulmelik Fırat ile kurucu üyeleri Abdullah Dürmüş, Ali Beyköylü, Fehmi Demir, Hasan Dağtekin, Nevzat Teker, Nurettin Basut, Salih Özçelik, Şerif Saydam, Hamiyet İzol ve Muzaffer Kızıl'ı, Anayasa'nın 76/2 ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 11/1. maddesinin (e) ve (f) bentlerine, Parti kurucu üyesi Samet Ekin'i ise, Anayasa'nın 76/1 ve 2839 sayılı Yasa'nın 10. maddesine aykırı olarak kurucu üyeliğe kabul ettiği gerekçesiyle, bu aykırılığı gidermesi için HAK-PAR'a ihtar verdi.

Yüksek Mahkeme, 2004 yılına ait parti kesinhesabını 2820 Sayılı Kanun'un 74. maddesi gereğince Anayasa Mahkemesi'ne ve bilgi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na vermeyen Milli Demokrat Halkın Partisi'ne de bu aykırılığı gidermesi için ihtar verilmesini kararlaştırdı. Yüksek Mahkeme, aynı partiye, “5 Nisan 2004'te kurulan ve 2820 sayılı Kanun'da öngörülen süre içerisinde ilk büyük kongresini yapmadığı” için de ihtar verdi.

Anayasa Mahkemesi, 2820 sayılı Kanun'da öngörülen süre içerisinde son büyük kongresini yapmadığı gerekçesiyle de Özgür Toplum Partisi'ne ihtar verilmesini kararlaştırdı.Yüksek Mahkeme, “daha önce verilen ihtar kararına rağmen, yasaya aykırı durumun düzeltilmesi için 2820 sayılı Kanun uyarınca kendisine tanınan sürede ihtar konusu aykırılığı Siyasi Partiler Yasası'na uygun olarak gidermeyerek sürdüren Türkiye Özürlüsü ile Mutludur Partisi'nin kapatılmasına karar verilmesi” istemini de görüştü. Anayasa Mahkemesi heyeti, parti kendisini feshettiği için kapatma davasını düşürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious