Anayasa Mahkemesi'nin türban serbesti açıklaması

Anayasa Mahkemesi'nin türban serbesti açıklaması.17524
  • Giriş : 20.02.2008 / 08:21:00

Anayasa Mahkemesi, üniversitelerde türban serbestisi getiren değişikliğin, geçersiz olabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi, üniversitelerde türban serbestisi getiren anayasa değişikliğinin, "laikliğe ağır aykırılık oluşturması halinde" yok sayılarak geçersiz kılabileceğinin işaretini verdi.

Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanını halkın seçmesini düzenleyen anayasa değişikliğinde, referandum öncesi yapılan değişikliğin iptali için CHP'nin açtığı davayı reddetmişti. Ancak kararının gerekçesinde, türbana serbesti sağlaması için yapılan değişikliğe karşı açılacak davada izlemesi muhtemel yollarla ilgili önemli ipuçları yer aldı.

Yüksek Mahkeme, anayasa değişikliklerinin iptali istemlerinin şekil şartına bağlı incelenebildiğini vurguladı ve bu nedenle CHP'nin itirazını reddetti. Kararın gerekçesine göre Mahkeme'deki asıl tartışma, "Biz bu değişikliği yok hükmünde sayabilir miyiz sayamaz mıyız" noktasında toplandı.

Gerekçenin bu sorunun cevabının arandığı bölümünde yine, anayasa değişikliklerinin esas (içerik) yönünden incelenemeyeceğinin altı çizildi. Ancak Mahkeme, gerekçede, önümüzdeki günlerde önüne gelecek türban değişikliği için işaret olabilecek kritik bir cümleye yer verdi:

'AĞIR AYKIRILIK'

"Yaptırımı iptal olarak belirlenmiş hususlar (teklif, oylama ve ivedilikle görüşülememe) dışında denetim olanağı bulunmayan tali kurucu iktidar (Meclis) iradesinin hukuksal geçerliliği üzerinde daha ileri bir tartışma yapmak için iptal nedenlerinden daha ağır bir hukuka aykırılığın varlığı zorunlu."

Yüksek Mahkeme bu cümleyle, "Anayasa değişiklikleri; teklif, oylama ve ivedilikle görüşülemeyeceği kurallarına uyulmadıysa zaten iptal edilir. Bu kuralların dışında daha ağır bir hukuka aykırılık varsa o zaman yapılan düzenlemenin hukuken geçerli olup olmadığını tartışırım" yorumunu yapmış oldu. Buna göre Mahkeme, türbanla ilgili değişikliği incelerken, esasa girmese bile, "yok sayılıp sayılmayacağının" tartışılacağına yönelik açık bir kapı bıraktı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious