Anayasa paketi için açılan dava bugün karara bağlanıyor!

Anayasa paketi için açılan dava bugün karara bağlanıyor!.14644
  • Giriş : 27.11.2007 / 01:15:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 00:10:48

CHP ve DSP'nin, halk oylamasıyla kabul edilen Anayasa paketi için açtıkları davayı karara bağlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa Mahkemesi, 21 Ekimde yapılan halk oylamasıyla kabul edilen Anayasa paketinden, 11. Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin düzenlemeleri içeren geçici 18 ve 19. maddeleri çıkaran 5697 sayılı Kanun'un yokluğunun hükme bağlanması veya iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemlerini bugün karara bağlayacak.

CHP ve DSP'li 110 milletvekili, 16 Ekim 2007 günlü ve 5697 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un Anayasa'ya aykırılığı nedeniyle yokluğunun hükme bağlanmasına veya iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Yüksek Mahkeme, yarın yapacağı gündem toplantısında, başvuruyla ilgili ilk ve esas incelemeyi birlikte yapacak, yürürlüğün durdurulması istemini de karara bağlayacak.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 21 Ekimde halkoyuna sunulan ve cumhurbaşkanının halk tarafından 5 artı 5 sistemiyle 2 kez seçilebilmesini de düzenleyen Anayasa Değişikliği paketinin 6. maddesi içinde yer alan, ''seçim kanunlarında yapılacak değişikliklerin 11. Cumhurbaşkanı seçiminde uygulanmasına imkan tanıyan'' geçici 18. madde ile ''cumhurbaşkanı seçimine ilişkin getirilen yeni düzenlemelerin 11. Cumhurbaşkanı seçiminde de uygulanmasını'' öngören geçici 19. madde metinden çıkartılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious