Anayasa'ya muhalefet tepkisi

  • Giriş : 01.08.2007 / 14:04:00

AKP'nin sivil anayasa önerisine muhalefetten gelen ilk tepkiler nasıl?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP'nin yeni anayasa önerisine MHP dışındaki muhalefet partileri sıcak yaklaştı. CHP'li Kart, 'AKP rejimle ilgili girişimlerde bulunmazsa destekleriz' dedi

MHP yönetimi, değerlendirme yapmaktan kaçınırken Ordu Milletvekili Yalçın, öneriyi AKP'nin Cumhuriyet'le kavgası olarak niteledi. DTP ise net: Öneriyi destekleriz

AKP'nin seçimlerden önce gündeme getirdiği ve seçimden sonra ayrıntıları basına yansıyan sivil anayasa önerisine muhalefet partilerinden gelen ilk tepkiler genel olarak olumlu. CHP, AKP'nin rejimle ilgili girişimlerde bulunmaması kaydıyla demokratik anayasa çalışmalarına sıcak bakıyor.
CHP'nin hukukçu kurmaylarından Konya Milletvekili Atilla Kart, 'yeni anayasa' önerisine ilişkin şunları söyledi:

Yeni anayasa gerekli: Ortaya resmi taslak çıkmadan konuşmanın çok anlamı yok. Bütün mesele Anayasa Değişikliği yapmak konusunda samimi olup olmadıkları. Bu aritmetik ve bu imkânları var. Bunun toplumsal talep zemini de var. Türkiye'nin yeni bir anayasa ihtiyacı var. Ama bunu bir bütün içinde görmek, bir sistematik içinde yapmak gerekiyor.

Dokunulmazlıklar yok: Kamuyouna yansıyan taslaklara bakın. Dokunulmazlıktan hiç bahis var mı? Yok. Ben o gündeme getirilen taslak veya tekliflere de bütünüyle sahip çıkacaklarına ihtimal vermiyorum. Onları da hem komisyon hem genel kurul aşamalarında kırpacaklardır. Onları da tamemen kendi amaçlarına, konjonktüre göre işlerine yarayacak ne
olacaksa, siyaseten ve yasal olarak kullanacakları ne varsa bunu yapacaklardır.

AB sürecinde nasıl destek verdik: Samimi ve kapsamlı bir Anayasa Değişikliği söz konusu olursa neden olmasın. Biz nasıl ki AB süreçinde Anayasa değişikliklerine destek vermişsek, nasıl ki Erdoğan'ın demokratik haklarının sağlanması, siyasi haklarının sağlanmasına destek vermişsek, Anayasa değikliklerine de destek veririz ama burada iktidarın tavrını ve nasıl bir anlayış ve taslakla karşımıza geleceklerini görmemiz gerekir.

MHP'li Yalçın: Bu tasfiyeci yaklaşım

MHP yönetimi AKP'nin Anayasa değişikliğine ilişkin yorum yapmaktan kaçınıyor. MHP Ordu Milletvekili hukukçu Rıdvan Yalçın, ortaya çıkan değişkilik önerilerinin 'Türkiye'yi tasfiye' amacı taşındığını savundu. Yalçın, şunları söyledi: "Bu çalışmalar AKP'nin uzun zamandır Cumhuriyet'in kurumlarıyla sürdürdüğü kavganın dışavurulmasıdır. Cumhuriyet'i, kuruluş felsefesinden uzaklaştırma ve dönüştürme arzusu vardır. Türkiye'yi teslim ettikleri güçlerin arzu ettiği şekilde hizmet yapılmaya çalışıyor. Türkiye'nin iç dinamikleri buna izin veremez. Türkiye'nin tasviyesi anlamına gelecek bir yaklaşım."

DTP: AKP önerisi olumlu ama yetersiz
Anayasa değişiklik önerileri DTP'de 'Demokratik Açılım' olarak algılansa da 'eksik' bulundu. DTP'li Aysel Tuğluk basına yansıyan önerileri şöyle değerlendirdi:

"Anayasa değişiklikleri için mutlaka toplumsal uzlaşma aranmalıdır. Ortaya çıkan Anayasa değişikliğini olumlu buluyorum, ancak yeterli olduğunu düşünmüyorum. AB ile görüşmelerini sürdüren bir Türkiye'nin hâlâ askerlerin hazırladığı bir anayasayı kullanması demokrasi açısından çelişki yaratıyor. Anayasa'nın tümden ele alınması gerektiğine inanıyorum. Anayasanın bir bölümünde demokratik öğeleri içerirken bir bölümünde antidemokratik öğeleri taşıması doğru değil. Hazırlanan anayasanın toplumsal uzlaşmaya dayanması gerekir. Türkiyenin demokratik bir anayasaya ihtiyacı var. Yapılmaya çalışılan değişiklikler demokratik açılımları

içeriyor. Parti olarak demokratikleşme adına her türlü çalışmayı destekleriz. Anayasa'nın insanı ve toplumu esas alması gerekir. Anayasal yurttaşlık kavramı üzerinde durulmalı. Toplumda farklılıklar var, farklı kültürler var bunların bu anayasa içinde kendisini bulması gerekiyor. Cumhuriyet'in temel ilkeleri de demokratikleşmeli. Çağdaş dünyaya uyumlu hale getirilmeli."

DTP'li Hasip Kaplan da Anayasa değişikliklerin diyalog ve uzlaşmayla yapılması gerektiğni savundu. Kaplan şöyle dedi: "AKP'nin Anayasa Değişikliği yapacak sayısal çoğunluğu yok. Ortaya çıkan taslakta önemsediğimiz değişiklikler olmakla beraber sivil anayasa ruhuna uygun çağdaş bir anayasa için uzlaşmanın sağlanması gerekiyor. Bunun için uzlaşma gerekiyor. YAŞ kararların yargı denetime alınması, YÖK'ün kaldırılması gibi önemli birtakım değişikler var ama yerine ne konuluyor onu bilmek gerekir."

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious