Ancak bir katil böyle yazabilir

  • Giriş : 10.08.2007 / 11:12:00

Polonyalı yazar Krystian Bala, 2000 yılında işlenen bir cinayeti anlattığı 'Amok Romanı' yüzünden katil zanlısı olarak sorgulanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis Bala'nın romanında yazdığı ayrıntıları ancak katilin bileceği üzerinde duruyor

Polonya'da gündeme oturan cinayet hikayesi, gerilim romanları yazarı Krystian Bala'nın, 2003'te yayımlanan ve en çok satanlar listesine giren romanı Amok etrafında düğümleniyor. Yazar, kitabında, daha önce basına da yansıyan bir cinayet hikayesini işledi. Polonyalı bir işadamının Aralık 2000'de Almanya sınırındaki Oder nehrinde çürümüş cesedine ulaşılmasıyla ortaya çıkan cinayet, içerdiği vahşet nedeniyle o tarihte kamuyounu derinden sarsmıştı.

5 YIL SONRA GELEN BİR İHBAR

Cinayetten 5 sene sonra gelen kaynağı belirsiz bir ihbar ise polisin cinayet dosyasını yeniden açmasına yol açtı. Sözkonusu ihbarda işadamının ölümünden 3 yıl sonra yayımlanan Amok adlı kitaba gözatılması öneriliyordu

Bunun üzerine gözaltına alınan Bala Polise verdiği ifadede, cinayetle ilgili detayları basına yansıyan haberlerden öğrendiğini ve kalan kısımlarını da kendi hayalinde kurguladığını anlatan yazar, hakkındaki kanıtların güçlü olmaması nedeniyle salıverildi.

YALAN MAKİNESİNDEN GEÇTİ

Hakkındaki iddialara karşı yalan makinesine bağlanma isteğinde bulunan yazar, bu testten başarıyla geçti. Mahkemede kendisine sorulan sorulara cevap vermeden önce uzun süre susması, yalan söylemesi halinde yüzüne yansıyacak ifadeleri gizlemekte bir teknik olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Mahkemede konuşan müfettiş Wroblewski, “Bana göre zanlı yazar Bala, dalgıçlıktan gelen becerisiyle nefes alma tekniklerini kullanıyor” dedi.

EŞİNDEN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR

Romancı Bala, Amok adlı kitabında Polonyalı diplomatın öldürülme anındaki davranışlarını ayrıntılı şekilde ortaya koydu. Bala'nın eşi ise, yazarın takıntılı olduğunu ve boşandıktan sonra bile arkadaşlarını kontrol altında tutmaya çalıştığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious