Ancak ideal kiloda hamile kalabilirsiniz

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Kadınlarda fazla kilo kısırlığa neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İdeal kilo herkes için aynı değil. Hamile kalmadan önce bir doktora danışıp, ideal kilonuzu öğrenmelisiniz. İstenilen ağırlığa geldiğinizde; anne adayı olabilirsiniz

Bebek sahibi olmaya karar verdiniz! Hayatınızın çok önemli kararı için dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. En önemlisi; sağlıklı bir gebelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için; doğru düzenlenmiş bir beslenme programı uygulamanız. Sağlıklı beslenmek, çocuğunuz doğmadan önce onun için yapacağınız en önemli şey; onun için güzel bir oda hazırlamaktan çok daha faydalı üstelik... İdeal olarak hamile kalmadan en az 3 ay-1 yıl önce beslenme durumunuz en iyi durumda olmalı. Ne çok zayıf ne de çok kilolu olmalısınız. Unutmayın hamilelik diyet için uygun bir zaman değildir. Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Aile Hekimi ve Beslenme Danışmanı Dr. Murat Berksoy, hamilelik öncesi beslenmenin önemi ile ilgili sorularımızı cevapladı:

* Hamilelik öncesi alınan bazı besinler bebeğimin cinsiyetini etkiler mi? Bilimsel olarak kanıtlanmış bir veri yok bu konuda. Tuzlu yersen erkek, tatlı yersek kız çocuğun olur şeklindeki inanışların bilimsel bir dayanağı yok. Bu konuda pek çok araştırma yapıldı ancak hiçbiri sonuç vermedi.

* Hamilelik öncesi fazla kilolarımdan kurtulmam önemli mi? Hamilelik öncesinde fazla kilolar, öncelikle anne adayının gebe kalmasını zorlaştırır. Kalp, diyabet ve obezite riski anne karnındayken ortaya çıkar. Anne kötü beslenirse, bebeği ileri yaşlarında, hatta yetişkin döneminde bu hastalıklara aday olur. Aşırı kilolu annelerin çocuklarının kalp hastalıkları veya şeker hastalıkları için yüksek risk taşıdığı bilinmektedir. Fazla kilolu olan kadınlar, iri bebekler dünyaya getirirler. Bu durum bebek ve anne için travmatik doğum nedenidir; forsepsle veya sezaryen ile doğum yapılmasını gerektirir. Fazla kilolu kadınlarda gebe kalmakta güçlük, düşük, gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, diyabet, pıhtılaşma bozuklukları ve kalp problemleri, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek daha fazla görülür.

* Gebelik öncesi dengesiz beslendim bu bir soruna yol açar mı? Gebelik öncesi dengesiz beslenme, anne açısından doğum risklerini beraberinde getirirken, gebelik zehirlenmesi ve anne ölümlerine yol açar. Bebeklerde ise fiziksel ve zihinsel gelişim geriliğine, hastalıklara yakalanma riskinde önemli oranda artışa ve ölü doğuma zemin hazırlar. Fazla kilolu kadınlarda bu sorunlarla birlikte gebe kalmak da daha zordur. Gebe kalma şansını artırmak, gebelikte güçlük yaşmamak ve gebelik sonrasında rahat olabilmek için kilo vermelidir.

* Gebelikteki ideal kilomu nasıl koruyabilirim? Gebelikteki ideal kilo artışı hamilelik öncesi kilo ve yaşa bağlıdır. Kilolu kadınların hamilelik süresince daha az, zayıf kadınların ise daha fazla kilo alması uygundur. Hamilelik öncesi kilosu ne olursa olsun; hiçbir hamile kadın, bu süreç boyunca kilo vermeye kalkışmamalıdır. Vücut kitle indeksiniz 20-25 arasında ise, hamilelik boyunca 11-1n arası kilo almanız idealdir. Eğer hamilelik öncesi vücut kitle indeksi 20'nin altındaysa, hamilelik süresince 1n-18 kilo alabilir. Hamile kalmadan önce fazla kiloluysa vücut kitle indeksi 26-29 arasındaysa, bu durumda tüm hamileliğin 6-10 kilo almalıdır. Eğer vücut kitle indeksi 29'dan büyükse tüm gebelik süresince 7-8 kilodan fazla almamalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious