Andıç'a Radikal Gazetesinden katkı!

Andıç'a Radikal Gazetesinden katkı!.13535
  • Giriş : 09.04.2008 / 00:15:00
  • Güncelleme : 10.04.2008 / 08:17:13

Genelkurmay Başkanlığı'nın ortaya çıkan son andıcında Avrupa Birliği (AB) ve ABD'den projeler için fon alan sivil toplum örgütlerinin adı yazılıydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay, Mart 2006 tarihli andıcın konu bölümündeki şu satırlarla amacını da özetliyordu: "Bu andıç; ABD ve AB'nin kendi amaçlarına uygun olarak yönlendirdiği sivil toplum örgütlerinin (STÖ) faaliyetleri hakkında bilgi vermek ve bu kapsamda alınabilecek karşı tedbirler hakkında onay almak maksadıyla hazırlanmıştır."

Genelkurmay, AB'den yardım alanlara karşı 'tedbir'den söz ediyordu ancak gözden kaçan bir nokta vardı. Türkiye'de sadece sivil toplum örgütleri değil Genelkurmay Başkanlığı'nın ve bakanlıkların da aralarında olduğu kamu kurumları da proje için defalarca AB kapısını çaldı. Hatta Genelkurmay'ın 'Mehmetçik Projesi'ne AB'den 12.7 milyon avro hibe geldi. Kamu kurumları, AB Katılım Öncesi Mali İşbirliği (IPA - Instrument for Preaccession Assistance) kapsamında 2008 programlaması için 171 başvuru yaptı. Bunlardan 13'ü doğrudan kabul edilirken, 49'u şartlı kabul edildi. 93 başvuru reddedilirken, 15'i ertelendi. Başvuruların kabul edilmeme nedenlerinin çoğunu 'Öncelikli değildir', 'Müktesebatla ilişkili değlidir' gibi gerekçeler oluşturdu. Bazı projeler benzerleriyle 'çakıştığı' için, bazıları da 'hazırlıklı bulunmadığı' için reddedildi. Başvurulardan birinin görüşmesiyse sürüyor.

İstatistiklere göre AB'ye en çok başvuruyu Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı. Ancak bakanlığın 38 başvurusunun 36'sı reddedildi. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 18 başvurusundan 10'u, Adalet Bakanlığı'nınsa 12 başvurusunun altısı kabul edilmedi. İçişleri Bakanlığı'na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün beş başvurusundan dördü şartlı onaylandı. Jandarma Genel Komutanlığı'nın iki talebi, Sahil Güvenliği'nin yaptığı tek başvuru şartlı kabul edildi. Milli Savunma Bakanlığı'nın iki başvuruysa reddedildi. İlginç olansa Genelkurmay Başkanlığı'nın beş kere AB'ye başvurmuş olması. Bunlardan biri doğrudan kabul edilirken, biri ertelendi, üçü reddedildi.Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) bürokratları 1 Şubat 2008'de TBMM AB Uyum Komisyonu'nda AB mali yardımları ile ilgili sunumlarında ilginç veriler ortaya koydu.Buna göre, 2007-2010 yılları arasında en fazla payın ayrıldığı Türkiye'de Genelkurmay Başkanlığı, 'Siyasi Kriterler' kapsamında 'Mehmetçik Projesi' için AB'den 12,7 milyon avro hibe aldı. Adalet Bakanlığı Hapishane Reform Sisteminin Desteklenmesi ve Yaygınlaşması projesine 6 milyon avro hibe edildi. AB'nin 'şartlı' ya da 'doğrudan' destek verdiği bazı projeler şöyle:

# İçişleri Bakanlığı, 'Yerel Mali Yönetimde Saydamlığın ve Verimliliğin Sağlanması için Kapasite Geliştirilmesi'

# Danıştay, 'Danıştay'ın AB İlişkileri Üzerine Yapısının Güçlendirilmesi'.

# İçişleri Bakanlığı - Emniyet Genel Müdürlüğü, 'Organize Suçlarla Mücadelenin Güçlendirilmesi'.

# İçişleri Bakanlığı - Emniyet Genel Müdürlüğü, 'Polisin Adli Kapasitesinin Güçlendirilmesi'.

# İçişleri Bakanlığı - Jandarma Genel Komutanlığı, 'Sanal Suçlarla Mücadelede Jandarma'nın Kapasitesinin Geliştirilmesi'.

# Genelkurmay, 'Mehmetçik İçin Yurttaşlık Eğitimi - II. Aşama'.

# İçişleri Bakanlığı, 'Kentleri Kadınlar için Daha İyi Yerler Yapmak İçin Bir Adım Atın'.

# Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, 'AB ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Toplulukları Arasındaki İşbirliği Diyaloğu'.

# Maliye Bakanlığı, Yolsuzlukla Mücadelede Maliye Teftiş Kurulu'nun Kapasitesinin Güçlendirilmesi.

ABD'nin askeri hibeleri unutuldu
Andıçta yurtdışından gelen yardımlar 'olumsuz' gösterilirken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin geçmişinde çok sayıda ABD hibesi olduğu biliniyor. 1980'de imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Antlaşması'nın ardından İncirlik Üssü'nün ABD'nin kullanımına başlanması hibelerin önünü açtı. Yardımların büyük bölümü, ordunun modernize edilmesi için alındı. Kayıtlara göre, ABD Türkiye'ye sadece 1980'den 1990'a kadar 3 milyar dolarlık hibe niteliğinde ekonomik yardım yaptı. Bu yardımların önemli bölümü askerin modernizasyonunda kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious