'Andıç'ı çaldığı iddia edilen kişi tutuklu

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Genelkurmay'ın basın kuruluşları hakkındaki raporunu çaldığı iddia edilen kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuyla ilgili soruşturmayı yürüten askeri savcılık, belgeyi 12 Ekim'de Genelkurmay Karargahı'ndan dışarı çıkartan kişinin o tarihte Basın İletişim Dairesi'nde görevli bir asteğmen olduğunu belirledi.

Andıçın sızdırılmasından sonra terhis olan asteğmen, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görevini kötüye kullanmak suçundan tutuklandı. Asteğmen suçlamaları reddetti.

Askeri savcı, andıçın taslak halindeyken 12 Ekim 2006'da çalınarak ABD'ye çıkarıldığını, burada bekletildikten sonra mart ayında tekrar Türkiye'ye iletildiğini açıklamıştı.

Andıç tartışması:

Mart 2007'de, 28 Şubat sürecinde Türkiye'nin gündemine gelen ''andıç'' uygulamasının sürdüğü ortaya çıkmıştı. Nokta dergisi Mart ayının ilk yarısında yayımlanan sayısında, Kasım 2006'da hazırlanan yeni bir andıça yer vermişti.

Buna göre, Genelkurmay Basın-Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü, basın-yayın organları ve gazetecileri "TSK yanlısı" ve "TSK karşıtı" diye ikiye ayırıyor.

Andıçta; 9 adet, toplam 52 sayfa olan "hizmete özel" yazılar arasında, daha medya kuruluşlarının TSK ile ilgili yaptığı haberlere "artı" ve "eksi" not verilen bir değerlendirme cetveli de yer alıyor.

30 Mart'ta da, Genelkurmay Askeri Savcısı Albay Saim Öztürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin basınla ilgili raporunun 12 Ekim 2006'da çalındığını, andıçın önce yurtdışına gönderildiğini ve bir süre bekledikten sonra Türkiye'ye geri iletildiğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious