Andıç'lananlar ‘Çevik Bir'e tepkili

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Çevik Birin Somali’de giydiği postalların askeri müzede sergilenmesi tepki topladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in Somali'de görev yaptığı döneme ait bere ve postallarının Harbiye Askeri Müzesi'nde sergilenmesi büyük tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili Yeni Şafak'a açıklamalarda bulunan 'andıç'lanan gazeteciler, emekli Orgeneral Çevik Bir'in Somali'de Türkiye'yi temsilen girdiği görevdeki başarısızlığınını 'başarı' alarak tarihi bir müzede sergilenmesini tepkiyle karşıladılar.

‘ANLAM VEREMİYORUM’

Adı 28 Şubat süreciyle birlikte anılan emekli Orgeneral Bir'in Birleşmiş Milletler'e ait askeri birliğe komuta ettiği dönemde kullandığı bere, postal ve eğitim üniformalarının askeri bir müzede sergilenmesini eleştiren Gazeteci-yazar Cengiz Çandar, "Acaba bu şahsa ait o eşyaları kim oraya koydu çok merak ediyorum" dedi. Çandar, şöyle devam etti? "Askeri müzeden kim sorumluysa bu hatayı derhal düzeltmeli. Bu başarısız şahsın eşyalarının diğer değerli ve büyük başarılarıyla tarihe geçmiş kişiliklerin başarısının yanına konulmasına bir anlam veremiyorum."

Gazeteci-yazar Mehmet Altan, bunun, anlaşılır bir durum olmadığını söyledi. Altan şu görüşleri dile getirdi:

‘ÇEVİK BİR YARGILANMALI’

"Bu kişinin özellikle başarısız bir görevde giydiği bere ve papuçlarının tarihi bir müzede sergilenmesi şaşırtıcı bir durum. Objektif standartları uygulamakla övünen TSK'nın bu garip çelişkisi gidermesini umut etmek gerekir. Aksi halde BM üyesi yüzlerce ülkenin askerlerinin standart olarak algıladığı bu görevin bizde müzelik bir kahraman gibi algılanmasının hazin görünüşünü de silmeliyiz. 28 Şubat sürecindeki rolü nedeniyle anayasal bir suç işleyen bu kişi kesinlikle yargılanmalıdır."

KONUŞMAYA DEĞMEZ

Çevik Bir hakkında gerekli yerlere başvurduğunu açıklayan İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, "Bu şahısla ilgili artık konuşmak istemiyorum. Konuşmaya değer bin insan değil. Geçtiğimiz hafta kendisiyle 'andıç' konusunda tartıştık. Başarısızlığı sergilemek anlamsızlıktır. Herkes herşeyi biliyor" dedi.

Gazeteci Ergun Babahan da, "Çevik Bir'in 28 şubat dönemindeki çizgisi kesinlikle sorgulanmalıdır" dedi. Babahan, kıyafetlerin askeri müzede sergilenmesinin doğru olmadığını anlatarak, Genelkurmay Başkanlığı'nın derhal bir açıklama yapması gerektiğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious