Andınç vakasını sadece Taraf Gazatesi yayınladı

Andınç vakasını sadece Taraf Gazatesi yayınladı.12131
  • Giriş : 09.04.2008 / 08:40:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 09:35:31

Dün Taraf gazetesinin manşetine yansıyan Andıç vakası birçok gazetede yer bulamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Andıçta STK'lara karşı emekli askerler ve TSK yanlısı kurumlarla iletişimin güçlendirilmesi öneriliyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın "uluslararası kuruluşlardan hibe alan ve Türkiye'yi bölmeye çalışan" sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili andıcı yaygın medyanın büyük bölümünce görülmedi.

Taraf, dün yayınladığı belgelerin ardından bugün de konuyu manşete taşıdı ve "Andıcın derdi başka" diyerek Türk silahlı Kuvvetleri'nin de uluslararası fonlardan yararlandığını belirtti.

Andıçta yer alan basın kuruluşlarından Radikal de bugün manşetini bu konuya ayırdı. "Hiç işiniz mi yok, vaktiniz mi çok?" manşetini atan gazete andıç belgelerinde yer alan bilgileri aktardı.

Milliyet haberi ilk sayfanın altlarında gördü. "Bu andıçta olmayan yok!" başlıklı haber Taraf'ta yer alan bilgileri özetleyerek veriyor.

Birgün, Hürriyet, Zaman, Star, Sabah, Vatan ve Evrensel bu habere yer vermedi. Özellikle Yaşar Büyükanıt'ın göreve gelmesinden bu yana İnternet sayfasında birçok konuda görüş belirten Genelkurmay Başkanlığı da henüz bir açıklama yapmadı.
Hükümeti denetliyorlar!

Taraf, dünkü sayısında Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek'in hazırladığı ve Mart 2006'da dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Işık Koşaner'e ilettiği 73 sayfalık andıçla ilgili bir haber yayınladı.

Listede "Türkiye'yi bölmek isteyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği'nin (AB) projelerini Türkiye'de yürütmek için birçok fondan yardım alan" kurumların ve onların yöneticilerinin isimleri birbiriyle ilişkili şekilde yer alıyor.

bianet'in de içinde bulunduğu şemalarda Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği'nden (KADER), Açık Radyo'ya; Bilgi Üniversitesi'nden Tarih Vakfı'na onlarca kurum sıralanmış.

Radikal'in haberine göre andıçta yer alan bilgilerin kaynağı İnternet ve gazete haberleri. Andıç, STK'leri insan hakları alanında yürüttükleri çalışmalar nedeniyle suçluyor.

Bunlardan bazıları "dinlerararası diyalog ve hoşgörü sürecinin başlatılması", "sivil denetim stratejisi ile devlet kurum ve kuruluşlarının denetlenmesi ve hedeflenen gizli belgelere doğrudan ulaşılması", "hükümetlerin siyasal, toplumsal, kültürel, hukuksal ve de ekonomik politikalarının doğrudan ve dolaylı etkilenmesi".
TSK dostları

Andıcın son bölümleri TSK ile iletişim içindeki kuruluş ve kişilere ayrılmış. Bunların arasında Türkiye Emekli subaylar Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği ve Anıtkabir Derneği de var.

Andıçta, TSK'nın görüşleri doğrultusunda kamuoyu oluşturulması için Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), ASELSAN, Makine Kimya Endüstrisi (MKE) gibi askeri iştiraklerle TSK'ye yakın olduğu vurgulanan TEMA Vakfı, Kızılay, AKUT gibi kuruluşlarla da iletişimin güçlendirilmesi gerektiği söyleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious