Angelina Jolie: "Yardım için, Irak'ta kalınmalı"

Angelina Jolie:
  • Giriş : 29.02.2008 / 21:30:00

Oscar ödüllü Hollywood yıldızı Angelina Jolie, Bush yönetimine Amerikan askerlerini Irak'tan çekmeme ve Iraklı mültecilere yapılan maddi yardımın artırılması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Jolie, Washington Post gazetesinde yayımlanan, 'Yardım İçin Irak'ta Kalmak' başlıklı yazısında, Amerikan Hükümeti'nden, Irak'ta yerlerinden olan mültecilere daha çok yardım yapılmasını istedi.

Geçen haftalarda bu ülkeyi ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, Irak'ta savaş yüzünden evinden olan 2 milyon kişiye yardım sağlamak için yeterli bir plan bulunmadığını belirterek, "Bu konuda çok istek ve çok tartışma var, ama daha çok konuşma yapılacağa benziyor" dedi.

Jolie, Washington Post gazetsinde yer alan yazısında, "Benim Irak'ı ziyaretim, yerlerinden edilmiş insanlara yardım etmenin yalnızca bir manevi görev olmadığına, ciddi ve uzun vadeli bir ulusal güvenlik için bu sorunu çözmek gerektiğine daha derinden inandırdı" diye konuştu.

Yazısında Irak'ta yaşanan insanlık dramının ABD'nin ulusal güvenliğine yönelik potansiyel ve büyük sorunlar içerdiğine değinen Jolie, "ADB, Ortadoğu'nun göbeğinde yerlerinden edilmiş 4 milyondan çok insanın yaşamıyla oynamayı, bütün bölgeyi daha çok karmaşaya sürüklemeyi göze alabilir mi, böyle bir kumar oynayabilir mi" diye sordu.

Jolie, "Bana göre, içinde bulunulan koşulları sürdürmeye hiç zamanımız ve durumumuz yok. İnsani ve maddi yardım konusunda daha çok katkı sağlamalıyız" dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Iraklı mültecilere yardım edebilmek için yalnızca 2008 yılı için 261 milyon dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious