Angola, Türkiye'den destek bekliyor

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Angola Ticaret Bakan Yardımcısı Manuel Cruz Neto, ülkelerinde savaşın yaralarını sarmaya çalıştıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Neto, ''Bunu tek başımıza yapamayız. Bu konuda Türkiye'den destek bekliyoruz'' dedi.
Neto, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunca (TUSKON) düzenlenen ''Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü 2'nci Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, Angola'nın petrol ve elmas sektörü nedeniyle Afrika'nın hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu söyledi.
Ülkede uzun yıllar devam eden savaşın yaralarını sarmaya çalıştıklarını dile getiren Neto, ''Bunu tek başımıza yapamayız. Yardıma ihtiyacımız var. Bu konuda Türkiye'den destek bekliyoruz'' dedi.
Türkiye'de gerekli kapasitenin, Angola'da ise potansiyelin bulunduğunu belirten Neto, ''El ele verelim, bu köprüyü birlikte geçelim. Zaten bu köprüyü oluşturduk'' dedi.
Çad Ticaret Sanayi ve Kültür Bakanı Youssouf Abassalah da Çad'ın Afrika'nın göbeğinde bir ülke olduğunu belirterek, ülkenin potansiyeline işaret etti.
Abassalah, petrol ülkesi Çad'ın, ekonomik ürünlerini çeşitlendirmek istediğini dile getirdi.
''Çad Cumhuriyeti sizlerden destek bekliyor'' diyen Abassalah, Türkiye ile kurulan köprünün sağlam bir şekilde büyümesini istediklerini söyledi.
Demokratik Kongo Cumhuriyeti Tapu ve Kadastro Bakanı Liliane Mpande Mwaba ise ülkelerinde inandırıcı ve müzakere edilebilecek bir hükümet bulunduğunu anlattı.
Ülkelerinin bugün şantiye durumunda olduğunu dile getiren Mwaba, ''Sizin de uzmanlığınızı talep ediyoruz'' dedi.

''TÜRKİYE'Yİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ''
Ekvator Ginesi Dışişleri Bakanı Pastor Miche Ondo Bile de ''dost ülke'' olarak, Türkiye'nin sosyal ve ekonomik gelişimini yakından takip ettiklerini dile getirerek, ''Türkiye'nin gösterdiği gelişim nedeniyle çok mutluyuz'' şeklinde konuştu.
Türkiye'nin Afrika'nın yapılanması için yeterli beceriye sahip bir ülke durumunda olduğunu ifade eden Bile, ''Türkiye ile işbirliğine hazırız'' dedi.
Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Birru ise Afrika'nın henüz katma değeri kendilerine getiren imalat sürecine giremediğini anlattı.
Tanzanya Zanzibar Ticaret Bakanı Samia Suluhu Hassan da 1 milyon nüfusa sahip ülkede, kişi başı gelirin 320 dolar olduğunu söyledi.
Ülkelerinin durumunu değiştirmek istediklerini belirten Hassan, yatırım için kapılarının açık olduğunu kaydetti.
Türk yatırımcıları da ülkesine davet eden Hassan, böylelikle Türkiye'nin Doğu Afrika ülkelerine erişimini kolaylıkla sağlayabileceğini söyledi.
Uganda Sanayi Ticaret ve Turizm Bakanı Janat Mukwaya da ''Kucağımızı açmış yatırım bekliyoruz. Ülkemizde her türlü yatırımı yapabilirsiniz'' dedi.
Konuşmaların ardından Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve konuk ülke bakanları, TUSKON tarafından hazırlanan ve Türkiye ile Afrika arasındaki köprüyü temsil eden platformun üzerine çıkarak fotoğraf çektirdi.

TÜRKİYE-AFRİKA DIŞ TİCARET KÖPRÜSÜ ZİRVESİ
Verilen bilgiye göre toplantıya, 43 ülkeden bine yakın iş adamı, bir devlet başkan yardımcısı, bir başbakan ile yaklaşık 30 bakan katılıyor.
Toplantıyı, Angola, Benin, Burkina Faso, Cezayir, Çad, Demokratik Kongo, Ekvator Ginesi, Eritre, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahili, Gana, Güney Afrika, Kamerun, Kenya, Komor, Liberya, Mali, Malavi, Mauiritus, Mozambik, Moritanya, Mısır, Namibya, Nijer, Nijerya, Orta Afrika, Sudan, Tanzanya, Togo, Uganda, Senegal ve Yemen'den bine yakın iş adamı, bakan, bürokrat ve gazeteci izliyor.
TUSKON'un geçen yıl düzenlediği Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü programına 31 ülkeden 60'a yakın bakan ve bürokrat ile 500'ü aşkın iş adamı gelmişti.
Bin 500 Türk iş adamı ile buluşan Afrikalılarla 20 binin üzerinde iş görüşmesi yapılmış, ilk etapta 200 milyon, uzun vadede 2 milyar dolarlık iş bağlantısı kurulmuştu.
Dış Ticaret Müsteşarlığının koordinasyonunda ve Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İhracatçı Birlikleri desteğiyle düzenlenen zirvede hedef, 10 milyar dolar civarında olan karşılıklı ticaret hacmini 25 milyar dolara çıkarmak olarak belirlendi.
18 Mayıs Cuma günü sona erecek zirvenin yarınki bölümünde ülke temsilcileri, Türk iş adamlarıyla bir araya gelerek karşılıklı işbirliği fırsatlarını değerlendirecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious