Ani hava değişikliklerine dikkat

  • Giriş : 29.10.2007 / 09:36:00

Trabzon Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Uzman Dr. İsmail Topal, mevsim değişikliklerinin, özellikle çocuklarda enfeksiyona zemin açan etkenleri tetiklediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topal, yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin geride kaldığını, sonbaharın da yavaş yavaş yerini kışa bıraktığını belirterek ''bu dönemlerde güneş ışınlarından daha az yararlanıyoruz. Ayrıca, tatillerin geride kalması nedeniyle daha çok yaşadığımız stres, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden oluyor'' dedi.

Mevsim değişikliklerinin özellikle çocuklarda enfeksiyonlara zemin hazırlayan etkenleri tetiklediğini ifade eden Topal, şöyle devam etti:

''Mevsim değişikliklerinin yaşandığı ayları çocuklarımızla birlikte sağlıklı geçirmenin yolu, uzmanların önerilerini dinlemekten geçiyor. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, pek çoğumuz tarafından önemsenmese de yaşam kalitesini düşüren, bizi uzun süre işimizden alıkoyan, çocukların okullarından geri kalmalarına neden olan önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Bu hastalıklar en sık, ani ısı değişimlerinin olduğu mevsim geçişlerinde ve kış aylarında etkili olur. Özellikle soğuk havalarda toplu halde bulunulan kapalı ve iyi havalandırılmayan mekanlar virüslerin bulaşabilmesi için en ideal ortamı oluşturur.''

Hava sıcaklıklarının aniden düşüp yükselmesinin, insan vücudunda uyumsuzluklara neden olabileceğini anlatan Topal, ''özellikle kalp, şeker, kanser, kronik solunum hastalıkları olan risk grubundaki hastaların bu dönemde daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Örneğin astımı olan çocukların korunması gerekir'' diye konuştu.

-MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİNDEN ETKİLENMEMEK İÇİN ÖNERİLER-

Uzman Dr. İsmail Topal, mevsim değişikliklerinde, günlük yaşantıda her zaman yapılması gereken sağlıklı yaşam yöntemlerinin daha titiz uygulanması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Özellikle el temizliğine özen gösterilmeli. Ellerimizi, göz ve burnumuzla temas ettirmemeliyiz. Bu davranış biçimi çocuklara da öğretilmelidir. Kapalı mekanlardan, havalandırması iyi olmayan yerlerden mümkünse uzak durulmalı. Mevsime uygun giyinmeye özen gösterilmeli, kıyafet ne çok ince ne de çok kalın olmalı. Artan grip vakalarında, hastalanan kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, grip aşısı yaptırmak ihmal edilmemeli. Özellikle sınıf gibi ortamlarda kalem, kitap, bardak gibi özel eşyaların başkalarıyla ortak kullanılmasından kaçınılmalı. Bol C vitamini alınmalı, ılık sıvı gıdalar tüketilmeli ve istirahat edilmelidir. Mendiller tekrar kullanılmamalı, doğru ve dengeli beslenilmeli.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious