Anıt Bayrak, Newsweek'e kapak oldu

Anıt Bayrak, Newsweek'e kapak oldu.16846
  • Giriş : 16.02.2008 / 15:32:00

14 bin parke taş, özel beton ve 1 ton boya kullanılarak yapılan Anıt Bayrak, ünlü haber dergisi Newsweek'e kapak oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırıkkale'de, 600 metre karelik alana, toprak zemin üzerinde 14 bin parke taş, özel beton ve 1 ton boya kullanılarak yapılan ''Anıt Bayrak'', Newsweek dergisine kapak oldu.

Kırıkkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirer, yaptığı yazılı açıklamada 29 Ekim 2006'da törenle açılan Anıt Bayrak'ın, daha önce de Europe Dergisi ve Reuter Haber Ajansına konu olduğunu hatırlattı. Demirer, şunları kaydetti:

''Bilindiği üzere, 'AB Elimi Tut Genç Girişimcilik ve Yeni Fikirler Projesi', sosyal riske maruz kalabilecek gençlerin, özgün düşünebilen, düşündüğünü ifade edebilen, projelendirebilen, projelerini gerçekleştirebilen, daha üretken olabilmeleri; özgüven ve girişimciliklerini geliştirmek amacıyla planlanmıştı. Valiliğimiz Sanayi ve Ticaret il Müdürü Vural Örsdemir koordinatörlüğünde, Kent Konseyi Gençlik Komisyonu adına, 13 İlköğretim Okulundan 90 öğrenci ile gerçekleştirilen proje, dünya çapında etkisini devam ettiriyor.

Proje kapsamında yapılan Anıt Bayrak, dünyanın en önemli dergilerinden Newsweek'in Şubat 2008 sayısına kapak oldu. Daha önce Europe Dergisi ve Reuter Haber Ajansına konu olan proje, aynı zamanda dünyanın en önemli e-portalı olan Yahoo internet sitesinde dünyanın ilk 12 eseri arasına seçilmişti. Ülkemizde eşine az rastlanacak bir başarı örneği ile dünyanın en önemli dergilerinden Newsweek'e kapak olan, Türkiye'yi şanlı bayrağımızla tanıtan proje olarak, dünya literatüründe yerini almıştır.''

-ANIT BAYRAK-

Yahşihan ilçesi sınırlarındaki Bayrak Tepe'de, 600 metrekarelik ''Anıt Bayrak'', 29 Ekim 2006'da açıldı. Anıt Bayrak, Kırıkkale'nin batısında Kırıkkale'ye en hakim tepe üzerindeki alanda toprak zemin üzerinde 14 bin parke taş, özel beton ve her türlü hava koşullarına dayanıklı yaklaşık 1 ton boya kullanılarak, Cumhuriyetin 83. yılı anısına yapıldı. Bayrağın bulunduğu tepeye Yahşihan İlçesi Belediye Meclisinin kararıyla ''Bayrak Tepe'' ismi verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious