'Anıtkabir' krizinin kahramanı kovuldu

'Anıtkabir' krizinin kahramanı kovuldu.17880
  • Giriş : 08.06.2009 / 21:10:00

Sudan Devlet Başkanı El Beşir'in, Ankara ziyareti sırasında kapüşonlu olarak Anıtkabir Özel Defterine mesaj yazarak "protokol sorunu" yaratan basın danışmanı Badry'yi görevinden aldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Darfur nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesince hakkında tutuklanma emri çıkarılan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in, Ankara ziyareti sırasında kapüşonlu olarak Anıtkabir Özel Defterine mesaj yazarak "protokol sorunu" yaratan basın danışmanı Mahjoud Badry'yi görevinden aldığı bildirildi.

Londra'da yayımlanan Al-Sharq Al Awsat gazetesi, El Beşir'in, geçen ay Libya'ya sehayatinin dönüşünde Al-Hurra gazetesinde kendisi ile yapıldığı öne sürülen bir mülakatı okuduktan sonra haber vermeden gazetenin sorularını yanıtlayan başın danışması Badry'yi kovduğu belirtildi.

2003 yılından bu yana basın danışmanı olarak görev yapan Badry, Al Sharq Al-Awsat'a açıklamasında "tatilde olduğunu, statüsüne ilişkin kendisine herhangi bir resmi bildirim yapılmadığını" belirtmekle birlikte yerine başka bir kişinin getirildiğini doğruladı.

Sudan medyasına da yansıtılan habere göre, Badri "Ben verilen emri yerine getirmeye hazır bir askerim. Eğer Cumhurbaşkanı, kendisi için kapıcı olmamı emrediyorsa, yaparım. Mevki peşinde değilim" şeklinde konuştu.

El Beşir'in Ocak 2008'de Ankara'ya yaptığı ziyaret sırasında "protokol sorunu" yaşanmıştı. Badry'nin, protokole aykırı olarak başında kapüşonuyla Anıtkabir Özel Defteri'ne, El Beşir'in daha sonra imzaladığı metni yazması rahatsızlık yaratmış ancak Badry daha sonra özür dileyerek saygısızlık gibi bir niyeti olmadığını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*