Anıtkabir'de arbede çıktı! Anıtkabir böyle anma görmedi

Anıtkabir'de arbede çıktı! Anıtkabir böyle anma görmedi.17890
  • Giriş : 10.09.2007 / 08:21:00

CHP'de aylardır beklenen 9 Eylül hesaplaşması dün CHP'nin 84'üncü kuruluş yıl dönümünde gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

999 parolasının mimarı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün başını çektiği muhalifler genel merkez önünde 6-7 bin kişi ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı istifaya çağırdı.

Baykal ise aynı dakikalarda 40 bin kadar partili ile Tandoğan'dan yürüyüp Ata'yı ziyaret etti.

DÜŞÜK KATILIM

Sarıgül ve ekibinin, dün sabah Genel Merkez önünde, "Parola 999 Hedef iktidar" sloganıyla Deniz Baykal ile parti yönetimine karşı düzenlediği eyleme düşük katılım oldu. Gösteride "Baykal dön de halka bak", "Baykal denize, CHP sola açılacak", "Diktatör Baykal", "Ankara’da deniz yok, Antalya’da yüz", "Ne gelen var, ne giden: Rodoslular" pankartları dikkat çekti.

SARIGÜL DUA ETTİ

Sarıgül, eylem sonrasında genel merkezin önünden ayrılırken ellerini kaldırarak dua etti. Sarıgül, "Artık partimizi Hakk’a ve halka geri verebilirsiniz. Beyefendi laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni korumuyor sadece kendi koltuğunu koruyor. Partide lider, padişahlık, imparatorluk sultasına son vereceğiz" dedi. Sarıgül’ün gösterisine katılanları mercek altına alan CHP yönetiminin Anıtkabir’e gitmek yerine genel merkez önündeki eyleme katılan partililer hakkında disiplin soruşturması açabileceği bildirildi.

ANITKABİR’DE ARBEDE

Genel Merkez yönetiminin çağrısı üzerine ise parti örgütü dün Anıtkabir’e akın etti. CHP yönetimi, 1400 otobüsün ücretini ödeyerek, partililerini Ankara’ya taşıdı. 40 bini aşkın partili, Anıtkabir’de izdiham yaşanmasına neden oldu. Atatürk’ün mozolesine çelenk konulması sırasında aralarında CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter’in de bulunduğu bazı milletvekilleri ve yöneticiler ezilme tehlikesi geçirdiler. İzdiham, Baykal’ın Anıtkabir Özel Defterini imzalamak için Misak-ı Milli Kulesi’ne gidişi sırasında da devam etti. Defterin imzalandığı salona girmek isteyen yüzlerce partili ile Anıtkabir güvenlik görevlileri arasında zaman zaman arbede yaşandı.

BİRLİĞİMİZ TEHDİT ALTINDA

Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdığı yazıda Cumhuriyetin dış saldırılara karşı koymada başarılı olduğunu belirten Baykal, Cumhuriyet’in içerden saldırılarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Baykal deftere, "İçeriği boşaltılmış, biçimsel bir kalıba dönüştürülmüş, bir demokrasi anlayışı Cumhuriyetimizi ve ulusal birliğimizi tehdit ediyor" diye yazdı.

ANITKABİR’DE SİYASET

Anıtkabir girişinde "Antalya Denizsiz, Türkiye Baykalsız, Manisa Yetençsiz Olmaz" ve "İnadına Sol İnadına Baykal" pankartları açıldı. Partililer Anıtkabir’e girişte ellerindeki CHP bayraklarını ve tüm pankartları kapıda bırakırken sadece Türk bayrakları içeri alındı. Anıtkabir içinde ise "Türkiye laiktir laik kalacak, Mustafa Kemal’in askerleriyiz" şeklinde başlayan sloganlar "İnadına sol, inadına Baykal, İnadına CHP İnadına Sol" ile siyasi bir içerik kazandı.

ÖRGÜTE TEŞEKKÜR

Baykal, partisinin kuruluş yıldönümü etkinlikleri dolayısıyla parti örgütüne de teşekkür mesajı gönderdi. Baykal mesajında, "Partimize, Cumhuriyetimize, geçmiş ve geleceğimize yakışır bir kutlama oldu. Bu coşku, bu etkinlik, bu kararlılık, hem CHP’ye büyük sorumluluklar düştüğünü hem de Türkiye’nin, laik Cumhuriyetin sahipsiz olmadığını gösterdi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious