Anıtkabir'de törenler başladı

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık ve askeri erkanın Aslanlı Yol'daki yürüyüşüyle başladı.

Orgeneral Büyükanıt, Atatürk'ün kabrine, üzerinde “Türk Silahlı Kuvvetleri” yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Orgeneral Büyükanıt ve törene katılanlar, merdivenlerden inerken hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Orgeneral Büyükanıt, önceden yazıp imzaladığı Anıtkabir Özel Defteri'ndeki metni yüksek sesle okudu. Orgeneral Büyükanıt, deftere şunları yazdı: “Ebedi Başkomutanımız, Yüce Atatürk, Ülkenin ve halkın içinde bulunduğu bütün yokluk ve güçlüklere rağmen üstün sevk ve idare yeteneğinle kazanılan büyük zaferin 84. yıldönümünü gururla kutlamanın heyecanı içinde yüksek huzurundayız. Türk tarihinin dönüm noktası olan bu zafer, ulusal varlığımızı yok etmek ve ülkemizi parçalamak isteyenlere karşı verdiğin tarihi bir cevap olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da manevi varlığından, ilke ve devrimlerinden aldığı güçle, şehit kanlarıyla sulanarak temeli atılan ve en büyük eserin olan Türkiye Cumhuriyeti'ni, temel niteliklerini, kutsal vatanımızın bölünmez bütünlüğünü ve ulusal menfaatlerimizi koruma ve kollama kararlılığındadır. Asla şüphen olmasın ki, Türk Silahlı Kuvvetleri, en genç ferdinden en yaşlısına kadar ilkelerinin aydınlattığı yolda, çağdaş uygarlık hedefine doğru azimle koşmaya devam edecektir. Minnet ve şükran duyguları içinde en derin tazimlerimi sunarım.”

Öte yandan, Orgeneral Büyükanıt'a, Anıtkabir'den ayrılırken, Kuvay-ı Milliye Genel Merkezi Başkan Yardımcısı Gazi Ali Dinçer, bir Türk Bayrağı hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious